Pijavka jako závažná nemoc, s níž se potýkají akvarijní rybky

0

Akvaristika je sice zajímavý, nenáročný koníček, ale mohou se vyskytnout situace, při nich se řádně zapotíte. Bohužel i akvarijní rybičky se mohou potýkat s nespočetným množstvím nemocí, které je mohou sužovat a které jsou pro ně nebezpečné, zároveň které musí zavčasu odhalit každý majitel rybiček. Jednou ze závažných onemocnění je takzvaná pijavka, představme si tuto nemoc.  

V případě, že jste vášnivým chovatelem akvarijních rybiček, možná jste o nemoci zvané pijavka už slyšeli. Akvarijní rybičky sice může sužovat kdejaká nemoc, ale pijavka je v poslední době velmi častá.  

Jaké jsou příčiny nemoci? 

Příčin vzniku této nemoci může být mnoho. Nejčastěji si pijavku přineseme s sebou domů s naloveným živým krmivem přímo z přírody. Je nutné krmivo vždy pečlivě prohlížet, jen tak se vyvarujeme tomu, že akvarijní rybičky touto nemocí nakazíme.  

Jaké jsou příznaky nemoci? 

K typickým příznakům patří zejména to, že se ryba otírá o předměty nebo případně o dno akvária. Mohou se na rybím těle vyskytnout zarudlá zranění – pijavka se buď může na rybu přímo přisát, ale na také za to může i bodnutí.  

Lze rybu vyléčit? 

Samozřejmě. Pijavka není neporazitelné onemocnění, jen i u tohoto onemocnění platí, že čím dřív je odhaleno, tím pádem i čím dřív je zahájená léčba, tím dříve budou akvarijní rybičky zachráněny. Léčení probíhá tak, že se odstraní všichni parazité. Doporučujeme aplikovat třeba produkt acriflavin, který se může aplikovat přímo do vody, aby se tak zabránilo zaplísnění, což je také nebezpečné pro samotné rybky.  

Existuje prevence proti pijavce? 

Ano. Jak jsme zmínili, je to dostatečná kontrola krmiva, které přinesete z přírody. Jen tak lze zabránit tomuto onemocnění, proto nepodceňujte kontrolu a buďte opravdu pečliví. 

About Author

Leave A Reply