Jak pomoci psům snášet letní vedra

0

Při letních vedrech psi spoléhají na své pány, že jim dopřejí dostatek tekutin a možnost pobytu v dobře větraných a stíněných prostorách. Psi zkrátka lépe snášejí chlad než horko, a tak je na nás, abychom se při péči o psa v létě nedopouštěli chyb.

Se psem u moře

Máte-li s sebou svého psa na dovolené u moře, nezapomínejte na dostatek pitné vody i pro něj. Hlídejte psa, aby nepil vodu z moře. Slaná voda způsobuje průjmy. V důsledku toho by mohl váš pes onemocnět žaludečními obtížemi.

Psi se ochlazují dýcháním

Psovi můžeme dopřát na léto některý z bazénků pro psy nebo chladicí podložku. Do vody na pití dávejte psům kostky ledu, které udrží vodu déle chladnou. Každý pes se ale raději zchladí při koupání v řece, potoce nebo rybníku. Pozor ale na horkem rozpálené psy, kteří se vrhnou do chladné vody. Nikdy je do vody neházejte! Je mnohem lepší, když si pes sám zchladí nohy a spodní část břicha. Na procházky se psem s sebou vždy berte vodu a misku na pití.

Psům s krátkou srstí hrozí v létě rychle přehřátí

Stříhat nebo nestříhat psa na léto

Psi s dlouhou srstí mají zajištěnu spolehlivou termoregulaci. Delší chlupy jako by psa před vedrem spíše ochraňovaly. Navíc, pokud dlouhosrstého psa necháte na léto ostříhat, může dojít k popálení jeho pokožky, která není na přímé sluneční paprsky zvyklá. U psů ostříhaných nakrátko navíc hrozí rychlé přehřátí organismu. Pokud má pes dobře a pravidelně pročesávanou srst, vzduch skrze ni prostupuje dostatečně a není potřeba pomýšlet na jeho ostříhání. Problémy může způsobit spíše srst zadredovaná, která není vzdušná a naopak se pod ní mohou tvořit různé hotspoty.

Jak poznat přehřátí u psa

Zrychlené dýchání, otevřená tlama a vyplazený jazyk jsou prvními příznaky přehřátí psa. Zhorší-li se jeho stav, nastává apatie, nadměrné slinění, zadýchávání až chrčení. Psovi může dokonce zmodrat jazyk, mohou ho postihnout křeče a ztráta vědomí. V takovém případě už na nic nečekejte a okamžitě vyhledejte pro svého psa veterinární pomoc.

K létu patří koupání

Co rozhodně nedělat

Nedávejte přes psa mokrý ručník nebo hadr. Krevní kapiláry v jeho podkoží jsou vedrem roztažené a chladem se náhle smrští, teplo se pak navrátí zpět do těla psa. Je-li pes silně přehřátý, návratem tepla z okraje jeho těla se jeho vnitřní teplota ještě zvýší. Pro psa jsou kritické teploty 41°C a výše. Pokud přehřátého psa polejeme vodou, může dostat šok a dokonce i zemřít.
Psa nebereme na delší procházky v průběhu horkého dne. Volíme raději ranní a večerní hodiny. Zkuste si sami šlápnout bosou nohou na zahřátý beton, asfalt nebo dlažbu. Pokud na ní bosky nevydržíte stát, nenuťte k tomu ani svého psa. Navíc vedrem roztopený asfalt může poleptat a popálit psům meziprstí. Vznikají tak u nich velmi bolestivé záněty v těchto oblastech.
Nepřekrmujte svého psa zbytečně. Psi nemusí mít v létě takový hlad jako v jiném ročním období. Připadá-li vám, že se váš pes v granulích tak trochu nimrá, nemusí to být ještě problém. Hlavně mu zajistěte dostatek čisté chladné vody, aby mohl neustále doplňovat tekutiny a nedošlo u něj k dehydrataci.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply