1.Díl – Pořídit si pejska – ano či ne? Výchova štěňátka

0

Pořídit si štěně představuje zodpovědné rozhodnutí. Nebo by alespoň mělo! Protože by značně ubylo opuštěných pejsků a to, jak v útulku, tak na ulicích. Příchod štěňátka způsobí to, že mnoho lidí začne oplývat láskou a něžností do doby, než zjistí, kolik práce a starostí sebou péče o nového člena přináší. Ještě než si štěně pořídíme, měli bychom vědět, že nejde o hračku, ale živou bytost, která potřebuje lásku, výchovu, respekt, pravidelné venčení a mnohdy i značné investice.

S pejskem přichází i zodpovědnost

Když pominu běžné očkování, pořízení čipu, kvalitního krmiva, mohou nastat situace, které vyžadují sáhnout hlouběji do peněženky. Ať už je to operace nebo jiná léčba pejska. Další problémy nastávají v okamžiku, kdy chcete jet na dovolenou a zjistíte, že nemáte nikoho, kdo by se o pejska v době vaší nepřítomností postaral. Pokud ho nechcete brát sebou na exotickou dovolenou. To je většinou klíčové a proto mnoho pejsků končí na ulicích či v útulku. Mnoho majitelů si předem neumí spočítat, kolik zodpovědnosti na sebe berou s pořízením štěněte. Někteří se pejsků zbavují bezcitně, když zestárne a to sebou nese mnohem větší starosti. Žádné stáří není legrace a u každého pejska ale i lidí se projevuje jinak. Někdo je do vysokého věku zdráv, jako řípa a jiný trpí na klouby, má horší zrak a podobně. Jiné to není ani u zvířat. Pokud jste přesvědčeni, že tohle všechno a mnohem více zvládnete, přináším pár rad do začátku.

Jak velkou péči věnovat štěňátku

Mnoho lidí se mylně domnívá, že když věnují svému štěňátku velkou pozornost, bude rozmazlené, a proto ho nechávají v noci naříkat s tím, že to za tři dny přejde. Někdy za tři dny a jindy za týden, ale skutečně plakat přestane, ale ubližujete mu tím. Předně je důležité si uvědomit, že štěně je živý tvoreček, který zrovna přišel o maminku, její teplíčko a případně o sourozence, se kterými mohl dovádět. Popravdě řečeno, mládě je mládě a svoje dítě byste nenechali brečet tři dny s tím, že to přejde. Tento mýtus byl dávno vědecky vyvrácen a opak je pravdou. Pozornost, kterou štěňátku věnujete, se vám vrátí v podobě zdravého a sebevědomého psa. Pokud naříká, klidně si ho vezměte, než si zvykne na vás i nové prostředí do ložnice a pelíšek mu umístěte vedle vaší postele. Netvrdím, že ho máte celou noc zahrnovat pozorností a hladit ho. Nicméně kontakt s vámi a fakt, že vám není jeho smutek lhostejný, upevňuje vztah mezi vámi. Jeho samostatnost se během pár dnů dostaví, jen musí překonat ztrátu maminky a sourozenců. Vy máte nyní jediný úkol a to je ho podpořit a pomoci mu toto období překonat. Vy nyní představujte jeho rodinu.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply