Pozor na akvarijní nemoci. Jednou z nich je i gigantický růst buněk

0

Jste chovatelem akvarijních rybiček? Pak pro vás máme několik informací. Věděli jste, že i akvarijní rybičky může sužovat nejedno nebezpečné onemocnění? Kupodivu takových akvarijních nemocí je mnoho, některé se upínají přímo na rybičky samotné, jiné se šíří v akváriu. Jedním takovým onemocněním je takzvaný gigantický růst buněk, což je onemocnění známé také díky svému názvu lymphocystis. Jedná se o virové onemocnění, které postihuje kompletně celé akvárium. 

V současné době, kdy lidé hledají koníčky, které by jim vyplnily volný čas, se čím dál více lidí uchyluje právě k chovu akvarijních rybek. Je to opravdu skvělé, vždyť akvarijní rybičky jsou příjemní společníci, kteří nejsou nijak nároční, člověk si jich vlastně ani nevšimne.  

Jenže majitelé akvarijních rybiček by si měli občas své mazlíčky pořádně zkontrolovat, aby případně objevili příznaky možných nemocí. Třeba díky pečlivé kontrole odhalíte i nemoc lymphocystis.  

Jaké jsou příznaky nemoci? 

K typickým příznakům nemoci patří viditelné, nápadné květákové útvary. Ty vznikají z degenerujících buněk, které vznikly do akvária po infekci během dvou či čtyř dnů. Tyto útvary mají různé velikosti. Většinou jsou velké půl milimetru. Barvu mají bělavou, chovatelé je někdy mylně přiřazují k jikrám, ale jikry to opravdu nejsou. V horším stádiu se tyto útvary barví do hněda či černa.  

Co je příčinou onemocnění? 

Nejčastějšími příčinami jsou nové rybky, které jsou už bohužel napadené a které následovně napadnou i zbytek akvária. Občas za to může taktéž krmivo, v němž je obsažená moučka z mořských ryb.  

Je ale nutné dodat, že nemoc se může rozšířit pouze v případě, že některá z rybiček má poraněnou kůži.  

Jak se nemoc léčí? 

Tato nemoc se bohužel neléčí. Pokud objevíte napadenou rybku, je nutné i ihned utratit, dokud nenakazí případně i jiné rybky. Stejně tak je nutné odstranit vše, co s rybkou přišlo do styku, tedy rostliny nebo dekorace a jiné podobné věci sídlící v akváriu. Dezinfekce je další krok.

About Author

Leave A Reply