Přivolání psa prozradí mnohé

0

Přivolání a reakce psa na něj je důležitým signálem ve vztahu psovoda a psa. Právě podle přivolání je poznat, jaký má psovod se psem kontakt. Proto, ale i z mnoha dalších důvodů, je důležité na tomto cviku intenzivně pracovat a hlavně se vyvarovat základních chyb, ke kterým někdy dochází.

Nácvik přivolání neodkládejte

Nácvik přivolání neodkládejte

Nácvik přivolání neodkládejte

Nácvik přivolání se nemá rozhodně odkládat. Začínáme s ním okamžitě, jakmile štěně začne reagovat pozitivně na své jméno. Po týdnu volných vycházek, kdy nejsou kolem nás žádné rušivé elementy, pokud možno hlavně ne lidi a psi, začínám se cvikem. Zastavíme se nejlépe na volném, prostranství, kde máme o psovi přehled a zavoláme na něj jménem. Ke jménu přidáme i povel „Ke mně“. Na začátku tento povel nebude štěněti nic říkat, ale tím se nedáme odradit. V okamžiku vyslovení jména by mělo štěně na vás obrátit svou pozornost, v tomto případě pohledem, a kontaktovat vás tak. Jakmile vyslovíme povel „Ke mně“, musíme změnit své chování, nebo polohu těla. Můžeme se vzdalovat od štěněte na opačnou stranu, nebo si přičapnout. Štěně bude logicky zvědavé, proč odcházíme anebo proč se z jeho pána stal takový malý člověk, a tak se přiběhne zblízka podívat, co se vlastně děje. A nyní už je na nás, jak psíka správně a dostatečně pochválit za to, že přišel. Nemáme-li u sebe pamlsek, pejska pohladíme, povzbudíme slovy „Pašák“ nebo „Výborně“, „Táák jsi hodný!“ Po pochvale, která může být i notně přehnaná, aby si ji štěně dobře pamatovalo, nebo po přijatém pamlsku, dáme pejskovi hned volno. V prvních dnech nácviku je důležité toto přivolání zopakovat 3x, 4x.

Co dělat, když se štěněti nechce

Co dělat, když se štěněti nechce

Když se štěněti nechce

Pamatujte, že přivolávat štěně či psa v momentě, kdy se v jeho blízkosti objeví například další pes, není v začátcích výcviku často nic platné. Jiné štěně nebo pes je pro toho našeho mnohem silnější podnět, než jsme momentálně my. Takže to chce trpělivost a nácvik přivolání ponechat na dobu, kdy jsme si jisti, že psovi nic nezabrání v tom, aby opravdu přišel. Jestliže pes po našem povelu nereaguje, vzdalujeme se od něj. Spolehněte se v tu chvíli na cizí prostředí a strach z neznáma, který přivede našeho čtyřnohého mazla k nám. I po takovémto donucení k přiběhnutí musíme psíka pochválit, udělat to stejně, jako by přiběhl ihned. Vyvarujte se toho, abyste se k psovi po přivolání přibližovali! Nechoďte vy k němu ani se ho nepokoušejte chytit. Psa při počátečních pokusech přivolání nepřipínejte na vodítko. Pes by se možná naučil přiběhnout, ale zůstal by stát několik metrů od vás. Ví, že tak se vyhne připnutí na vodítko. I kdyby příchod vašeho psa při výcviku trval opravdu, ale opravdu dlouho, netrestejte ho! Cílem výcviku je naučit psa správně reagovat na přivolání a ne vypěstovat v něm strach z toho, že uslyší své jméno a tento povel.

About Author

Leave A Reply