Proč na mě můj pes štěká, když telefonuji? Žárlí snad?

0

Stává se vám pravidelně, že jakmile vezmete telefon a dáte se do hovoru, váš pes začne štěkat a vy nerozumíte ani slovo? Co pak uděláte? Začnete svého psa hubovat? Zavřete ho do vedlejší místnosti anebo mu dáte pamlsek, aby na chvíli se štěkáním přestal?

Prakticky ani jedno řešení není správné. Váš pes nežárlí. Osobu na druhé straně telefonu obvykle nepozná, ale je tu něco jiného, o co svým štěkotem usiluje.

Psi jsou zvyklí na naši pozornost

Pravděpodobně jako většina majitelů psů, považujte i vy toho svého za součást rodiny. Žije-lis vámi váš pes v domácnosti, je zvyklý, že mu věnujete náležitou pozornost. A tady narážíme na onen problém zvaný telefonování. Právě to je ta chvíle, kdy svému psovi pozornost nevěnujete a on to po čertech dobře pozná. Svým štěkáním se tak snaží vaši pozornost opět upoutat.

Vaše pozornost = psova odměna

Budete-li na něj v takové situaci křičet, nebo mu domlouvat, případně ho drbat za uchem anebo mu dokonce dáte pamlsek, aby štěkat přestal, věnujete mu tak svou pozornost, což je pro něj odměna sama o sobě. Pozor, odměňujete ho ale za špatné chování. I když ho peskujete, odměňujete ho, neboť u psů to platí podobně jako u dětí. Je jedno, je-li to pozornost pozitivní, nebo negativní, zkrátka a dobře si vaši pozornost získal, a to je pro něj hlavní.

Jak z toho ven aneb Existuje řešení?

Řešení je jednoduché: nedávat odměnu. Vaší pozornosti se mu doposud dostávalo v hojné míře. Váš pes nežárlí, váš pes si jen plně uvědomuje, že mu nevěnujete svou pozornost, a tak si ji štěkáním chce získat. V takovém případě doporučují odborníci takzvanou terapii pomocí zvukové averze. Znamená to, že během telefonování musíte vydat zvuk, který už pes zná, a o němž ví, že vyvolá nepříjemnou reakci. Musíte ale vytrvat, a to i za cenu toho, že z telefonního hovoru nic moc nebude, protože budete psovi vysvětlovat, co onen zvuk pro něj znamená.

Co je smyslem terapie zvukovou averzí?

Nesmíte zapomenout, že cílem tohoto cvičení není psa ignorovat, ale udělat dožadování se pozornosti nepříjemným. Po ukončení telefonního hovoru nesmíte svého psa odměnit. Mohlo by se stát, že váš pes pak odměnu bude očekávat, a to by ještě zvýšilo jeho vzrušení během vašeho příštího telefonního hovoru. Toto chování nacvičujte za pomocí ostatních členů rodiny. Požádejte, ať vám zavolají a vy do telefonu během hovoru opakujte klidně třeba jen jedno slovo dokola a přitom trénujte svého psa, aby neštěkal. Pes by se tak měl naučit, že má být během telefonování zticha.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply