Proč někteří psi nesnášejí déšť

0

Váš pes vodu miluje, tedy pokud je to voda v rybníku, řece nebo kaluži, ve které se vždy rád vykoupe, ale jakmile začne pršet, nedostanete ho ven? Znáte tuto situaci z vlastního života s vaším psem? Pak v tom rozhodně nejste sami a jediní. Takhle to má totiž většina psů a jejich majitelů.

Prší a váš pes odmítá jít ven

Zatímco někteří psi vypadají, že jsou přitahováni k vodě, ať už je to blátivá louže nebo jarní bouřka, jiní dělají vše, co je v jejich silách, aby zůstali suší. Hrozící vlhkost je drží v domě bez ohledu na to, jak je jejich močový měchýř plný. Dokonce i mírné mrholení při jejich každodenní procházce stačí k tomu, aby začali panikařit.
Zde je několik důvodů, které vysvětlují chování vašeho psa při dešti a možnosti, jak mu pomoci vyrovnat se s jeho povětrnostním soužením.

1. Je to pro ně opravdu nepříjemné

Deštníky mají pro nás lidi své opodstatnění. Kapající dešťové kapky a chození v lijácích není zábavné ani pro nás, ani pro naše psy. Ačkoli jsou psi někdy více tolerantní než lidé, pokud jde o pohodlí, neplatí to vždy. Mnoho psů protestuje venku v dešti jen proto, že je to nepříjemné. Jestliže se vám nelíbí pomyšlení na to, že byste se v lijáku octli venku bez deštníku, pomyslete na svého psa. I jemu je to nepříjemné. Dokonce ani psi, kteří jako první skočí do bazénu, nemají rádi déšť. Není to proto, že se jim nelíbí voda, je to kvůli tomu, že neustále dopadající kapky na jejich tělo jim způsobují nepříjemný pocit.

2. Co pes vidí, to také dělá

Psi vnímají, jak se chovají lidé, s nimiž tráví většinu času. V případě obávaných bouřek se psi naučili nenávidět déšť, protože vypozorovali, že jejich majitelé mají při bouřce podobné pocity.
Jestliže rychle běžíte pozavírat všechna okna v bytě a každá bouřka vás vyděsí, váš pes vaše emoce zachytí. Vaše spílání na špatné počasí můžete sice myslet jen tak napůl vážně, ale váš pes to bude brát zcela vážně.

3. Negativní asociace

Kromě reakce svého majitele může pes pociťovat své vlastní negativní asociace spojené s deštěm. Pokud se například bojí bouřky, učí se rychle, že déšť je často předchůdcem těchto strašidelných a obávaných zvuků. I když to nakonec bylo jen lehké mrholení, vzpomínka na dešťové srážky, které při bouřích padají, jej dostanou do stresu.
Další negativní vztah k vodě může mít co do činění s tím, jak jste pomocí vody udržovali disciplínu svého psa. Stříkání psa vodou z hadice, když hrabe na zahradě nebo štěká na souseda, nikdy není dobrý nápad. Jedinou věc, kterou se psi takhle naučí, je to, že když padá voda z oblohy, jejich majitel se zlobí. Neúmyslně se tímto způsobem vytváří spojení mezi mokrem a trestem.

4. Citlivost na šum

Možná to není samotný déšť, který trápí vašeho mazlíčka, je možné, že potíže mu způsobuje nepříjemný zvuk. Silný déšť může být docela hlučný a nervózní psi a psi s citlivostí na hluk mohou negativně reagovat i na ten nejslabší déšť, které zasáhly tvrdý povrch. Déšť na oknech, střeše, dokonce i na deštníku může způsobovat psovu nervozitu. Navíc se vědci domnívají, že až u 20 % všech psů se rozvíjí fobie v návaznosti na zvuk, který zní jako ohňostroj a bouřky, například šustění listí, stropní ventilátory a šustění pytlů na odpadky, to vše se může týkat i vašeho psa.“


Jak pomoci:
Pořiďte psovi vybavení do deště

Možná by váš pes ocenil nějaké oblečení do deště, například pláštěnku, nepromokavou vestu na procházky v dešti nebo speciální klobouk pro psy, který mu pomůže udržet suchou alespoň hlavu.
Materiál pláštěnky do deště ale také může zesílit zvuk deště, takže se ujistěte, že to vašeho psa příliš neotravuje. Někteří psi uvítají i speciální botičky do deště. Jestli ale váš oes netoleruje nic z výše uvedené výbavy, kupte si tak velký deštník, abyste pod něj schovali při dešti nejen sebe, ale i svého psa.

Buďte svému psovi partnerem

Vystrašení psi hledají oporu a pochopení u svých pánů. Jestliže se snažíte svého psa vystrnadit do deště a tlačíte jej ven ze dveří, aniž byste sami vyšli ven, vysíláte ke psovi špatnou zprávu. V situaci, která je pro ně nepříjemná, nechtějí být sami. Takže jen tehdy, vydáte-li se do deště se svým psem i vy, vysíláte pro vašeho psa ten správný signál: „Pojď, dělám totéž, tak se nemusíš bát, se mnou jsi v bezpečí. “

Zahajte systematickou desenzibilizaci

Desenzibilizace vašeho psa na déšť musí být pomalý proces plný pozitivního posilování. Při tréninku uplatňujte takové techniky, aby se psi cítili pohodlněji. „Přimějte svého psa, aby si oblíbil vodu například tím, že ho dovedete k zavlažování trávníku. Mohli byste také zkusit krmení svého psa na mokré trávě, nebo si s ním hrát pod rozprašovačem vody nebo pod zahradní hadicí, abyste u něj vytvořili pozitivní spojení s mokrým terénem. Pro znecitlivění reakcí na zvuk vody použijte stejnou metodu. Začněte simulováním zvuku deště hadicí nebo postřikovacím zařízením a nezapomeňte svého psa chválit. Buďte s ním na stejném místě. Vaším cílem je, nahradili jeho strach očekáváním odměny. Zatímco takto se svým psem trénujete, snažte se zcela zastavit všechny negativní asociace psa s vodou. Když začne pršet, ukažte svému psovi, že jste šťastní, ne zklamaní. A nikdy nepoužívejte vodu jako trest.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply