Proč psi tak milují naše použité prádlo a kradou nám ho?

0

Už jste si jistě všimli, že psi a štěňata zvlášť, dávají přednost našemu vyřazenému oblečení, nebo si tahají do svého pelíšku naše použité prádlo. Často si raději hrají s našimi špinavými ponožkami, než s nějakou drahou hračkou. Existuje hned několik důvodů, proč to naši mazlíčci dělají.

Pojďme zjistit, jaké důvody to jsou!

Možná se vám to nezdá jako nějaký velký problém, ale když ponožku nebo i něco většího sežere malé štěně, může z toho být závažný problém. Štěňata konzumující textil mohou být vážně ohrožena na životě.

Co chirurgové nejčastěji nalézají

Ponožky, spodní kalhotky a další spodní prádlo patří k nejčastěji nalézaným předmětům, které veterináři chirurgicky vyjmou z trávicího traktu psů. Například v roce 2014 informoval tisk o příběhu dánské dogy, které při operaci veterinář odstranil z břišní dutiny celkem 43,5 ponožek, které doga sebrala a sežrala doma členům své rodiny. Naštěstí byl chirurg schopen všechno vyjmout a pes se brzy po operaci opět zotavil.
Nejčastějším důvodem, proč psi milují naše špinavé prádlo, je jednoduše to, že jim připomíná nás a náš pach. Psi mají velmi citlivý a skvěle vyvinutý čich, a jsou-li obklopeni našim pachem, dává jim to pocit bezpečí a pohodlí domova.

Účinná, ale i nebezpečná zbraň v boji se stresem

To je také důvod, proč mnozí chovatelé a majitelé psů poskytnou své použité oblečení anebo jiné předměty svým štěňatům, která mohou být z nějakého důvodu ve stresu, například při jízdě autem anebo při nácviku pobytu v kleci, nebo tehdy, když musejí štěňata zůstat sama doma. Je pravdou, že jako pomůcka v těchto situacích funguje naše použité oblečení přímo skvěle, na druhé straně pokud se jedná o hodně malý předmět, například ponožku, může ji štěně pozřít anebo se s ní udusit. Toto nebezpečí je velmi reálné.

Osobní majetek – pojem, který psi nechápou

Navíc psi nechápou pojem osobní majetek. V tomto směru se řídí psi jediným – vše, co mají na dosah je přece na hraní a chytání! I když se naši domácí mazlíčkové nemusejí starat o žádné jídlo, neboť my jim vše naservírujeme přímo pod nos, jejich lovecký instinkt v nich stále přetrvává.

Štěňata si chtějí hrát

Dalším důvodem, proč nás psi a štěňata zvlášť, chytají za různé části oděvu je to, že se prostě nudí a chtějí si hrát. Chtějí upoutat naši pozornost. Jestliže tedy popadnete do ruky nějaký kus vašeho oblečení a začnete se o něj se svým psem přetahovat a házet mu jej, pes bude vyžadovat takovou hru znovu. Místo toho se raději snažte svému štěněti po dobrém vysvětlit, že vaše oblečení není na hraní a nabídnout mu za něj nějakou vhodnou náhradu, třeba jeho oblíbenou hračku. Štěně v klidu zavolejte, když jej vidíte tahat po bytě vaše oblečení a snažte se ho uklidnit, aby si s vámi oblečení vyměnilo za hračku anebo jeho pozornost odveďte jiným vhodným způsobem.

Zvažte také výměnu a obměňování hraček

Abyste zabránili tomu, že hračky začnou vašeho psa nudit, obměňujte je. Vyberte ze zásoby hraček tři až čtyři hračky, které mu dáte v určitou chvíli k dispozici, a ty pak raději častěji měňte.

Prevence je lepší než chirurgický zákrok

Důležité je, abyste svému psu zabránili požírat jakékoli části vašeho šatníku. Všechny takovéto pro něj lákavé předměty ihned sbírejte ze země, pokud vám upadnou, ukryjte je buďto ve skříni, nebo někde, kde se k nim váš pes nedostane. Pokud se ale stane a vy máte opravdu podezření na to, že váš pes pozřel ponožku nebo něco jiného z vašeho šatníku, okamžitě vyhledejte veterináře.

Nezapomínejte na to, že chcete trávit svůj čas se svým mazlíčkem ve zdraví, a tak se vždy ujistěte, že v jeho blízkosti nenecháváte nic nebezpečného, když odcházíte z domu a necháváte psa doma samotného.

About Author

Leave A Reply