Proč se říká proměnlivý jako chameleon?

1

Chameleoni (Chamaeleoninae) jsou čtyři rody zajímavých tvorů ze skupiny ještěrů a čeledi chameleonovitých. Nejznámější z nich je chameleon obecný, silně ohrožený druh zapsaný do CITES II.

V pralese, na louce i v buši

Chameleon obecný (Chamaeleo chameleon) žije spolu s dalšími druhy v severní Africe v pouštích a polopouštích na palmách a křovinách. Najdeme ho také v jižní Evropě (konkrétně ve Španělsku). Největší výskyt chameleonů spadá na ostrov Madagaskar, kde je najdeme ve všech oblastech – v deštných pralesích, na horských loukách, v savanách i buších. Živí se převážně hmyzem a některé druhy (chameleon jemenský) jsou všežravci. Zhruba 30 cm dlouzí ještěři jsou jedineční svýma očima, jazykem, ocasem, končetinami i uměním měnit svoji barvu v drobně šupinaté kůži.

Oko chameleona

V říši zvířat jeho vypouklé oči nemají obdoby. Jsou chráněny kulovitými víčky srostlými s okem a umístění na bocích hlavy není náhodné. Silné oční svaly dovolují maximální pohyb oka a přehled celého okolí. Obě oči jsou na sobě zcela nezávislé, a tak jedno se může dívat dozadu a druhé třeba do strany, což pak vypadá jako by chameleon „koulel“ každým okem zvlášť. Zrak je neocenitelným pomocníkem ke včasnému rozeznání nebezpečí a při hledání potravy. A vidí kořist až do vzdálenosti 1000 metrů! 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAVystřelovací jazyk

Oči spolu s jazykem mu pomáhají při hledání potravy. Jazyk je delší než celý ještěr (více než 30 cm) a ukrytý v hltanu. Očima chameleon kořist najde, zaměří se na ni a pak rychle vystřelí jazyk, jehož lepkavým koncem ji uchopí a vtáhne do tlamy. Celá akce je blesková a hmyz nemá šanci. Takto lovit dokáže chameleon na velké vzdálenosti.

Chápavý ocas a čtyři končetiny

Ocas delší než celý chameleon je těsně u těla kulatý, postupně se zužuje do elipsy a končí zašpičatěním. V klidu jej má chameleon zatočen do spirály. Chápavý ocas znamená, že může „uchopit“ větev při šplhání a slouží mu jako pátá končetina ke čtyřem nohám. Ty jsou skvěle přizpůsobeny životu ve větvích, jsou dlouhé, štíhlé, silné a zároveň velmi pohyblivé v kloubech.

Mají pět prstů, z toho vždy tři a dva srostlé do něčeho podobnému kleštičkám, jimiž bezpečně obepnou větev.  Na zadních nohách mají srostlé tři vnější a dva vnitřní prsty, na předních naopak.

 

Proměnlivý jako chameleon

Chameleon dokáže díky tzv. chromatocytům v podkožní tkáni měnit své zbarvení a každý jednotlivý druh má k dispozici jen určité spektrum barev (většinou odstíny zelené, hnědé a černé barvy, někdy též žluté, oranžové, fialové či modré). Omylem je domněnka, že mění barvu dle okolí, aby se do něj nenápadně začlenil. Mění své zabarvení dle toho jakou má náladu a jak se cítí. Také tím ostatním chameleonům dává najevo kde je a zda má zájem o společnost či nikoli. Samotná změna barvy netrvá déle než pár sekund. Při vyhřívání na slunci bývá tmavě hnědý a při namlouvání před samičkou se předvádí a vybarvuje pestře. Nespokojený nebo naštvaný chameleon je naopak skvrnitě tmavé zelený, hnědý a černý, k tomu syčí a nafukuje se, aby ukázal svoji velikost. V klidu ve spánku je pro změnu světle zelený.

 

Říká-li se o někom, že je proměnlivý jako chameleon, myslí se tím (mylně) že mění rychle a podle okolí názory i postoj k lidem a situacím, a ne změnu nálady a emocí jak je to správně.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

1 komentář

  1. Pingback: Chameleon – miláček dětí, ale i dospělých - Akvaristika-Praha.cz

Leave A Reply