První krůčky štěněte u vás doma aneb S čím je třeba počítat

1

Pokud jste se již rozhodli, že si pořídíte domů štěně, je třeba znovu si položit několik zásadních otázek, které vám pomohou jak s výběrem psa, tak s péčí o něj a následně i s jeho výcvikem. Vaše dokonalá připravenost na příchod nového člena rodiny jemu i vám usnadní jeho první kroky v novém a neznámém prostředí, ale pomůže v mnohém i do budoucna.

Které otázky si položit?

1. Počítáte s tím, že budete muset štěněti věnovat 2 – 3 hodiny svého času denně?
2. Máte nějakou osobu, která vás může zastoupit v případě, že onemocníte nebo budete potřebovat odjet?
3. Nastudovali jste dostatek teoretických informací nejen o štěňatech, ale také o konkrétním vybraném plemeni?
4. Máte kde psa vhodným způsobem ubytovat?
5. Počítáte s náklady na výživu psa, které vás budou stát přibližně tolik, co jednu osobu ve vaší domácnosti?
6. Pořídili jste už pro štěně vše potřebné?

 

Přivezli jsme si domů štěně

Přivezli jsme si domů štěně

Výše uvedené otázky by vám rozhodně neměly připadat zbytečné! Lidé se pro štěně často rozhodují z nějakého náhlého popudu a spousta nových majitelů ani neví, čím má štěně po příchodu do nového domova krmit, jak často ho mají venčit anebo kdy s ním mají navštívit veterinární ordinaci. Jeden z nejhorších nedostatků je, že ani netuší, že štěně začne okolo 5. měsíce věku přezubovat a všechny první zuby mu postupně vypadají. Abyste si se svým psem dokonale rozuměli, je třeba vytvořit si s ním již jako s mládětem (ideálně od 2 do 4 měsíců věku) kvalitní vzájemný kontakt. Již moment odběru štěněte od chovatele by pro nás měl automaticky znamenat, že si vezmeme v práci třeba na týden volno a budeme se mu intenzivně věnovat.

Otázka prvních dovedností

Za velmi důležité je považováno časté oslovování štěněte jeho jménem. Ke jménu přidáváme pochvalu a také pamlsek, pokud si ho zaslouží, takže jen občas. Psovo jméno ze začátku neskloňujeme, nijak nekomolíme, učíme ho na něj správně reagovat. Brzy si tak zvykne, že po vyslovení jeho jména přichází něco příjemného. Hned v prvních dnech ho přivykáme na obojek. Ideální je, pokud si pejsek obojku nevšímá. Pokud je pro štěně obojek rušivý, snažíme se ho zabavit něčím zajímavějším. Připínání štěněte na vodítko začínáme zkoušet při prvních pokusech, kdy k nám štěně samo přiběhne.

 

Štěňata na procházce získávají zkušenosti

Štěňata na procházce získávají zkušenosti

Procházky – pro vás těžké, pro psa poučné

Procházky jsou pro zdárný vývoj i výcvik štěňat velmi důležité. Vždy se při nich snažíme o psovu maximální volnost. Čas, kdy je při procházce pes připnutý na vodítku, by měl být opravdu minimální. Začínáme krátkými procházkami v okruhu místa bydliště. Vybíráme si dobu, kdy potkáváme málo, nebo co nejméně osob. Jsme ale i tak neustále ve střehu! Pro malé štěně jsou velkou hrozbou auta, cyklisté i starší a agresivní psi. Na procházce si má pejsek užívat volno. Má se na něj co nejméně mluvit. I když někam odběhne, dokáže si vás ohlídat sám, takže vy můžete pokračovat stejným tempem, pokus štěněti nehrozí žádné nebezpečí. Můžete klidně odbočit, aby se štěně muselo vydat za vámi. Pokud se mu párkrát ztratíte z dohledu anebo zahnete jinam, naučí se samo, že si vás musí hlídat. Později už se začne ohlížet a hledat vás samo. A vy můžete být spokojeni – psa máte na očích a kdyby se něco dělo, můžete zasáhnout, jinak pejsek přiběhne k vám.

About Author

1 komentář

  1. Může na nás štěně vrčet při hře? Jak posuzovat vrčení u štěněte ve věku do 3 měsíců a jak potom?

Leave A Reply