Psí stravovací zlozvyky a jak na ně

0

Krádeže potravy, žebrání, nebo naopak odmítání potravy anebo různé nechutné zlozvyky, které psi mají, je třeba hned od počátku našeho společného soužití se psem netolerovat. Pokud k tomu již přece jen došlo, jsou tu naštěstí způsoby nápravy, kterými je možné psa těchto zlozvyků zbavit. Vždy však pamatujme na to, že je lepší udělat preventivní opatření, v podobě důsledného výcviku, než psa těchto nešvarů posléze zdlouhavě zbavovat.

Zjednejte si u svého psa respekt

Bezprostředně poté, co si domů přinesete malé štěně anebo přivedete dospělého psa, musí si zvyknout konzumovat svou stravu výhradně ze své misky. Chcete-li jej naučit respektu vůči vám a vašim povelům, měli byste svého psa krmit až poté, co se najedli lidé. Další věcí, kterou se musíte naučit hlavně vy, je nenechávat jídlo různě položené na konferenčních stolcích, na okraji kuchyňské linky nebo jiných pro psa snadno dosažitelných místech. Některé psy nesmírně lákají také odpadkové koše, které hodlají prošmejdit třeba až po samotné dno, a to kdykoli, kdy se v nich objeví něco pro ně úžasně vonícího. Většina lidí naštěstí nesdílí se psy stejný názor, že hrabat se v odpadcích může přinést i lákavý výsledek, a tak se musíme snažit zabránit tomu usazením dobře padnoucího víka na odpadkový koš.

Krádeže jídla

Krádeže jídla

Krádeže jídla

Pes, který ví, že u stolu nedostane žádné lidské jídlo, většinou ani nemá tendenci po něm pátrat v kuchyni u linky, kde se vaří, nebo blízko grilu, kde se připravuje letní rodinná večeře. Ve většině případů je tomu tak proto, že neochutnal nic z lidského jídla, je zvyklý na klasickou psí stravu a jiné chutě, zvláště ty, které se neprojevují intenzivní vůni, ho nijak nelákají. Jakmile povolíme a psovi dáme párkrát několik kousků svého jídla, zjistí, že mu chutnají například Honzovy buchty nebo babiččina bábovka, máme na problém zaděláno. A zase se kolo uzavře, neboť si můžeme říct, že za to může naše špatná výchova, nedostatek autority anebo nedůslednost při výchově a výcviku psa. Poslušný pes totiž nejen respektuje svého pána, ale také povely, které mu dává. Psi nemají rádi hořké chutě, na rozdíl od nás lidí, pomineme-li klasický pelyňkový čaj, konzumovaný při bolestech žaludku. Ten snad nemůže chutnat nikomu. Můžeme jim, tedy zabránit ve slídění nejen v odpadkových koších tím, že je co nejpečlivěji uzavřeme víkem a víko můžeme navíc postříkat právě hořkým, ale zároveň pro psy neškodným sprejem.

Slídění v odpadkovém koši nebo instinkt

Psi vyhledávají potravu instinktivně, takže ruku na to, že váš domácí mazlíček ji bude vyhledávat i poté, co chutně a vydatně povečeřel. Zatímco my lidé vidíme ve slídění v odpadcích nehezký zlozvyk, náš pes v tom vidí instinktivní pátrání po potravě. Chceme-li ho takového zlozvyku zbavit, musíme si pro nacvičení vytvořit situaci, která jej bude lákat ke koši v naší přítomnosti. Jakmile začne pes se slíděním, uplatníme povel „Nesmíš!“, a to co nejsrozumitelněji a důsledně, aby ihned pochopil, že tuhle činnost má zkrátka zakázanou.

Nekrmte psa od stolu aneb žebrání zakázáno

Zná to pravděpodobně většina z nás, někteří psi se dokážou dožadovat jídla velmi intenzivně, štěkotem, žebráním, děláním „psího kukuče“ anebo pokládáním tlapky na naši nohu, když sami jíme. Nechceme-li, aby se z našeho psa stal obtěžující protiva, kvůli kterému k nám přestanou chodit návštěvy, nesmíme podlehnout ani příležitostně! Pokud totiž dáváme psovi pamlsky nebo naše jídlo od stolu příležitostně, je to ještě horší, než kdybychom to dělali pravidelně. Trvalé zvyky, či spíše zlozvyky, lze odnaučit psa snadněji, než zvyky příležitostné.

 

Žebrání u stolu

Žebrání u stolu

Potrava až na povel

Ideální je naučit psa, aby si potravu vzal, až mu to dovolíte, ne aby se hnal k misce, ihned, jakmile do ní vy něco dáte, nebo když ji pokládáte na zem. Dejte psovi povel, ať si sedne dál od stolu, u něhož mu připravujete jídlo. Krmení v misce položte na podlahu, ale pes přitom musí neustále sedět na stejném místě a čekat na váš povel, aby si potravu mohl vzít. Čeká tak na váš pokyn „Volno“ nebo „Vezmi“.

Co když pes jídlo odmítá

Vzhledem k tomu, že psi vydrží bez potravy delší dobu než my lidé, můžeme se setkat i s opačnými extrémy, kdy někteří psi jídlo odmítají. Pomineme-li jako důvod odmítání potravy nemoc psa, nastávají tyto případy obvykle jen u malých plemen anebo u velkých štíhlých psů, jako jsou například saluky. Někdy se odmítání potravy objeví, když jsme změnili značku nebo příchuť krmiva. Zdravý pes jinak nemá k odmítání potravy důvod. Poraďte se s veterinářem, pokud to on odsouhlasí, dejte psovi potravu jen na 10 minut a pak mu ji odejměte, jestliže si jí ani nevšimne. Zbytky odstraňte a toto cvičení opakujte s použitím menšího množství jídla do té doby, než pes konečně sní všechno, co mu v misce nabídnete.

A na závěr se dostáváme k nechutnému zlozvyku

Požírání psích nebo jiných zvířecích výkalů je ten nejnechutnější zlozvyk, který se však vyskytuje u většiny psů. Měli bychom tedy s tím, že tato situace může nastat, tak trochu počítat. I když si to my lidé těžko přiznáváme, pravdou je, že ve skutečnosti mohou být výkaly jiných zvířat (býložravců) pro psy výživné. Například pro labradorské retrívry a zlaté retrívry je slídění po výkalech býložravců: králíků, koní nebo vysoké zvěře, velmi typické. Abychom u psů tento zlozvyk překonali, použijeme klasický povel poslušnosti a vydáme příkaz „Nesmíš!“. Jestliže už jej pes zvedl, ihned vydejte příkaz „Pusť!“. Podstatně nebezpečnějším zlozvykem je požírání výkalů jiných psů, nebo svých vlastních. Je to nebezpečnější v tom, že pes se může nakazit střevními parazity jiného psa anebo se mohou v jeho trávicím traktu přemnožit bakterie a on dostane silný průjem. Odnaučit tomu psa je relativně snadné, budete ale muset nechat na místě čerstvou stolici a tu polít silně kořeněnou omáčkou nebo posypat chilli kořením.

About Author

Leave A Reply