Rotvajleři – pracovní psi cvičení pro strážní službu a ochranu

0

Jednou z nejvýznamnějších skupin psích plemen jsou psi pracovní. K nim se kromě dobrmana, bobtaila, australského honáckého psa nebo pyrenejského horského psa řadí i rotvajleři. Všechno to, co jsou dnes různá psí plemena schopna zvládnout, má základ v jejich biologické povaze. Rotvajleři jsou rozhodně těmi, kteří zvládnou velké množství práce, za kterou si je člověk tak cení. Rotvajlery dnes nalezneme mezi policejními psy, kde jsou cvičeni pro strážní službu a obranu.

Historie plemene

O společném původu a vzájemné příbuznosti hovoří výskyt několika plemen a typů dogovitých psů, nejčastěji pasteveckých, salašnických a honáckých zejména v alpských a jim přilehlých oblastech. I když se vyvíjeli samostatně, příliš se vzájemně neliší. Město Rottweil v Bavorsku, v podhůří Černého lesa, podle něhož získalo toto plemeno své pojmenování, vzniklo na místě římské osady na významné křižovatce římských cest. Historické zprávy soudí, že psi se sem dostali spolu s Římany. Podle všeho tito psi byli potomci bojových psů. Římané je však využívali k přemisťování velkých stád dobytka pro armádu. Během staletí se používání těchto psů měnilo. Feudální švábská šlechta využívala rotvajlery k lovu černé zvěře a šelem při honech. Později se rotvajleři proslavili jako řezničtí psi. Až zavedení železnice na začátku 20. století v Německu málem znamenalo konec existence tohoto plemene, které kvůli železnici přišlo o svou honáckou práci. Několik psů však bylo vycvičeno pro bezpečnostní službu, což se osvědčilo a rotvajleři byli uznáni roku 1910 za služební policejní plemeno. Nyní se uplatňují v pracovních soutěžích, na výstavách, v policejní službě i jako hlídací psi anebo čistě jen jako domácí mazlíčci.

Středně velké svalnaté tělo

Pozitiva plemene

Rotvajleři se povahově řadí mezi nejvyrovnanější plemena. Jsou schopni náročného výcviku, vyžadují však pevné vedení. Povahou jsou rotvajleři vyrovnaní, klidní a přátelští. Mají skvělou neutuchající chuť k práci a navíc jsou velmi odolní vůči nepříznivým klimatickým podmínkám. V současnosti stále častěji zastávají funkci domácích mazlíčků, i když jsou poněkud větší svým rozměrem. Jejich hmotnost může u samců dosáhnout až 50 kg. U cizích lidí si dokážou vynutit patřičný respekt. Nejsou nepřátelští k cizím lidem, jsou však schopni svého pána před nimi kdykoli bránit. Jsou-li dobře vychováni, nechají se po souhlasu majitele a za jeho dozoru od cizích lidí i pohladit.

Negativa plemene

Někdy jsou rotvajleři označováni jako bojové plemeno. Tito psi však nikdy nebyli pro boj šlechtěni. V rukách nezkušeného majitele, který nedokáže být při výchově přísný a důsledný, se může na psu špatná výchova opravdu podepsat.

Černá s pálením je typická barva rotvajlerů

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Německo
Hmotnost: feny okolo 42 kg, psi okolo 50 kg.
Výška: fena 56 – 63 cm, pes 61 – 68 cm.
Barva: jediná povolená je černá s červenohnědým pálením, bílé znaky nejsou povoleny, vyřazují jedince z chovu.
Klasifikace podle FCI: pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští honáčtí psi
Postava: rovný pevný hřbet, široký hrudník, silný krk, nepříliš velká hlava.
Srst: krycí je středně dlouhá, těsně přiléhá, podsada nevystupuje. Pesíky jsou drsné, těsně přiléhavé.
Povaha: spolehlivá, bdělá a ostražitá, klidná, trpělivá a přátelská, avšak budící respekt.

Zdravotní problémy plemene

Vzhledem k tomu, že rotvajler patří k větším a těžším plemenům, i jej postihuje displazie kyčelních a loketních kloubů. Protože kromě genetických dispozic k tomuto onemocnění mohou přispět i vnější faktory, je důležité štěňata do 1 roku příliš fyzicky nezatěžovat, ale přitom ani v pohybu neomezovat. Důležité je rotvajlery nepřekrmovat, patří k těm psům, co nikdy nemají dost. Překrmování však vede k zatěžování kostry i srdce psa. Dalším nepříjemným zdravotním problémem je ektropium a entropium očních víček. Ani rotvajler není výjimkou, kterou by nemohla zasáhnout torze žaludku. Ohrožovat jej může i snížená funkce štítné žlázy, což je opět dědičná dispozice. U rotvajlerů navíc dochází i k predispozici k přetržení předních zkřížených vazů v koleni. V dospělém až seniorském věku může docházet u rotvajlerů k onemocnění srdce. Bývá to rovněž dědičná záležitost. U rotvajlerů, kteří jsou vnímavější k parvoviróze, se může stát tato nemoc nemocí smrtelnou. Rakovina není u rotvajlerů rovněž výjimečným smrtelným onemocněním. Přesto, že výčet většinou dědičných chorob u rotvajlerů je poměrně velký, nesmíte podlehnout dojmu, že se jedná o nemocné plemeno. Ne každý pes totiž onemocní všemi nemocemi a ne každý je vůbec nemocný. Relativně se jedná o zdravé plemeno a právě proto se mohou jedinci dožívat klidně i věku přes 12 let.

Stále častěji se stávají rotvajleři domácími mazlíčky

Pro koho se hodí

Rotvajleři se obvykle dožívají 11 – 12 let. Majitel by měl počítat s tím, že pes potřebuje přísný, ovšem spravedlivý výcvik a výchovu. Při výcviku rotvajlerů je jejich nejoblíbenější částí obrana, s tím by měli jejich majitelé počítat a dopřát jim ji. Srst rotvajlerů kromě období línání nepotřebuje žádné vyčesávání. To může být výhoda při výběru plemene. Krycí vrstva husté srsti s podsadou umožňuje ponechat rotvajlera celoročně venku. Ale i v těchto případech by měl mít k dispozici zateplenou boudu. Vždy však bude rotvajler nejspokojenější v blízkosti svého pána a majitele. Špatně totiž snáší samotu. I tito krásní a inteligentní psi potřebují pracovní vytížení a pravidelný pohyb. S tím musí počítat i takoví majitelé, kteří si ho pořizují nikoli z pracovních důvodů, ale pouze jako rodinného mazlíčka. I ti by ho měli denně zabavit a věnovat se mu. Přesto, že rotvajleři umí být jemní a ohleduplné k dětem, nedoporučuje se nechávat psa s dítětem o samotě. Již v raném štěněcím věku potřebují dostatečnou socializaci.

Zajímavosti

Kupírování u rotvajlerů bylo dříve zcela běžné. Ocas se kupíroval nakrátko kvůli vzhledu. Viditelné se ponechávaly jeden nebo dva ocasní obratle. Ovšem z hlediska zranění vzhledem k jeho síle a hustotě osrstění nedocházelo tak často jako u jiných plemen, tudíž kupírování ocasu bylo záležitostí vzhledu. V současnosti jsou rotvajleři s kupírovanými ocasy na celosvětových soutěžích vyřazeni.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply