Ruská modrá kočka je hbitá, náramně chytrá a oddaná

3

Jako jedna z mála koček má povahu podobnou té psí. Je až neuvěřitelně učenlivá a ke svým majitelům si vytváří silný citový vztah. Kromě svého příznačného stříbřitého modro-šedého zbarvení zaujme ruská modrá kočka také zvídavým výrazem ve tváři.

 

Ruská modrá je kočka spíše drobnější konstituce a atletického tvaru těla – zpravidla nepřesáhne hmotnost 4 kg (u kočky) a 5,5 kg (u kocoura). Za svou popularitu historicky vděčí carským rodinám, které si chov těchto zvířat velmi oblíbily. Do Evropy, konkrétně do Anglie, se kočky dostaly díky námořníkům, kteří je na lodích přepravili do své rodné země.

Čím se ruská modrá kočka odlišuje od jiných

Pozornost na první pohled upoutá stříbřitým nádechem své modré až modro-šedé barvy srsti. Ta je bez ohledu na zabarvení zvláštní sama o sobě. Je krátká, přilehlá a dvojitá, čímž se také liší od ostatních plemen. Svého nositele dobře chrání před vodou – po namočení totiž zvlhne jen vrchní část. Ta spodní spolu s kůží zůstává zcela suchá. K tomu přispívá i fakt, že kožíšek ruské modré je nadměrně hustý.

Ruská modrá kočka

Pro koho jsou vhodné

Jedná se o kočky velmi klidné, přítulné a přesto hbité. Mají rády lidskou společnost, přesto se do rodin s malými dětmi nehodí. Potřebují ticho a klid. Přijde-li k vám domů návštěva, budou ji ruské modré spíše ignorovat. Dobře se snáší s jinými kočkami a psy. Pozor si však dejte v případě, vlastníte-li akvárium s rybičkami nebo dobře přístupné terárium s menšími hlodavci. Kočky jsou výbornými lovci. Agresivní nejsou, drápky vystrčí jen výjimečně. Na venek se projevují tichým mňoukáním.

Výbava domácnosti pro ruskou modrou

I když se nejedná o příliš aktivní plemeno, i ruská modrá kočka ráda skotačí a hraje si. Nashromážděnou energii potřebuje čas od času „vybít“. Vhodným doplňkem domácnosti jsou škrabadla, na která si kočky mohou vylézt a fontánka pro kočky, kterou neustále protéká voda.

Ruskou modrou lze chovat v bytě, uvítá ovšem alespoň občasné procházky, při kterých by se „protáhla“. Jako ideální se tak jeví menší, dobře oplocená zahrada, kde by se kočka mohla volně proběhnout.

Inteligence především

Tyto kočky jsou velmi učenlivé, uvyknout je tak můžete i na chůzi na vodítku. Pokud jim budete aportovat, rychle si tuto zábavu zamilují. Ovšem nic se nemá přehánět – ruské modré jsou spíše klidnějšího ražení a nelze od nich očekávat tolik aktivity jako od činorodých plemen.

Ruská modrá kočka

Péče o kočku

Ruská modrá kočka není na péči nikterak náročná. Vzhledem k velmi husté podsadě srsti se nedoporučuje její vyčesávání. To by mohlo způsobit narušení a následné vypadávání chlupů. Přirozeně vypadané srsti se raději zbavujte hadříkem, kterým budete kočičí srst přejíždět. Tímto kočce pomůžete zejména v době línání. Lesklou a hustou srst kočky můžete podpořit také krmivem.

Vhodná je pravidelná kontrola délky drápků. Jelikož se jedná o klidné plemeno, je čas od času dobré kočce drápky zastřihnout (sama si je dostatečně neobrousí, a to ani v případě, vlastníte-li škrabadlo).

Pozitiva plemene

  • elegantní až tajuplný vzhled
  • klidná povaha
  • přítulnost a citová náklonnost ke svým majitelům
  • tiché zvukové projevy
  • učenlivost
  • vhodná do bytu s občasnými procházkami
  • nenáročná na péči

Negativa plemene

  • není vhodná do hlučných rodin, zejména s malými dětmi
  • občasné zastřihávání drápků

Ruská modrá kočka

Ruská modrá kočka potřebuje láskyplné majitele

Známou vlastností těchto koček je, že se dokáží citově naladit na svého majitele a velmi k němu přilnout. Vstřícné a přítulné jsou pak k celé rodině.

 

About Author

3 komentáře

  1. Pingback: Známá i neznámá plemena koček | Feministky.com

Leave A Reply