Sibiřský husky – smečkový pes, který by neměl být sám

0

Nádherný zjev připomínající vlka patří tomuto okouzlujícímu psovi s vynikajícím temperamentem a neobvyklou vytrvalostí. Společně s losími psy, japonskou akitou a psy plemene čau čau patří huskyové k severským plemenům. Jsou stvořeni k tahání saní, běhu na sněhu a ledu, mushingu a k životu ve smečce.

Z historie plemene

Kmen kočovných Čukčů patřící ke kmeni etnické skupiny Inuitů je původním chovatelem huskyů, psů pocházejících z východní Sibiře. Inuité ho používali nejen k zápřahu do saní, ale rovněž k pasení sobů a také jako hlídacího psa. Pracuje v malých smečkách celé hodiny. V 19. století se dostal s ruskými lovci kožešin do Severní Ameriky. Brzy nato se stal nepřekonatelným šampionem v závodech psích spřežení. Nyní plní toto plemeno nejčastěji funkci rodinného společníka.

Huskyové jsou psi původem z východní Sibiře

Pozitiva plemene

Na rozdíl od některých jiných plemen není jejich srst cítit a vyjma úpravy srsti na tlapkách nepotřebují žádnou další úpravu srsti. Kvalitu a čistotu své srsti si udržují hrabáním a následným ušpiněním od hlíny. Nadváha tomuto plemeni není vlastní, takže nehrozí ani riziko překrmování. Tomuto plemeni rozhodně nevadí zima. Jeho srst je uzpůsobena tomu, aby mohl celoročně pobývat venku. Má hustou podsadu a měkké, rovné, středně dlouhé pesíky. Je menší a lehčí, než ostatní plemena saňových psů. Je to zdatný, hbitý a neúnavný pracovní pes. Navíc je i příjemným společníkem, neboť psi tohoto plemen jsou vlídní, spolehliví a milí. K dětem i ostatním zvířatům mají velmi dobrý vztah.

Negativa plemene

Potřebují přísnou výchovu, bez násilí. Nejideálnější je výcvik pomocí pozitivní motivace. Nejsou-li huskyové zaměstnáni a nudí se, stávají se z nich mistři úniku. Ovšem je otázka, zda se právě tohle dá připsat na jejich vrub, vždyť to, že se pes nudí, je chybnou jeho pána, nikoli psa. Proto chceme připomenout, že než se rozhodnete pro pořízení huskyho, zvažte důkladně, zda mu můžete opravdu poskytnout vše, co toto plemeno potřebuje.

Ani čistě bílý husky není žádnou výjimkou

Popis plemene – typické znaky

Země původu: východní Sibiř – Rusko
Hmotnost: pes 20 – 32 kg, fena 15 – 23 kg.
Výška: pes 53 – 60 cm, fena 50 – 56 cm.
Barva: všechny barvy jsou povoleny, včetně čistě bílé a celočerné. Nejčastěji má dvojité kombinace, například bílé a šedé, bílé a černé, zlaté, měděné, světle červené.
Klasifikace podle FCI: špicové a primitivní plemena
Postava: svalnatý hluboký hrudník, mírně klenutá bedra. Velmi silné svaly a kosti na nohách.
Srst: hustá podsada, středně dlouhé, měkké a rovné pesíky.
Povaha: vrozeně mírumilovná, společenská, ostražitá, poslušná, milá.

Zdravotní problémy spojované s plemenem

Sibiřský husky je ohrožován pozdní formou PRA – progresivní oční degenerativní chorobou. Huskyové patří k nemnoha plemenům, která mají trvale málo očního pigmentu, a tak jejich očím často zůstane modrá barva, se kterou se rodí.

Když není k dispozici sníh, vystačím si i s vodou

Pro koho se hodí

Kdo umí být důsledný, přísný, trpělivý a systematický ve výchově, to je vhodný pán pro tohoto psa. Vzhledem k tomu, že se jedná o výborné pracovní plemeno do drsných podmínek, je třeba k němu přistupovat jako k psu pracovnímu. Potřebuje zaměstnat, a to ne jako hlídač u dveří do bytu v paneláku. Husky jsou vrozeně mírumilovní psi, takže jsou to špatní hlídači, bez ohledu na to, že disponují velkou silou. Jsou to psi plně oddaní svému pánovi. Jejich doménou jsou studené oblasti, takže své uplatnění získají všude tam, kde se dlouho zdržuje sníh. Nejčastěji voleným plemenem jsou v Kanadě a USA.

Zajímavosti

• Velkou popularitu a nevídaný obdiv si toto plemeno získalo v polovině minulého století. Příčinou této popularity byl výkon hodný opravdových mistrů v pohybu v nehostinných podmínkách. Huskyové ve spřežení pod vedením Nora Seppala v roce 1925 dokázali uběhnout 300 kilometrů ve sněhové vánici, a tak dokázali doručit včas na Aljašku do střediska zlatokopů, kteří onemocněli záškrtem, sérum potřebné pro jejich léčbu. Na památku se od té doby běží každoročně 1930 km dlouhý Běh Idarod – závod saní tažených psy.
• Jejich oči mandlového tvaru mívají často každé jinou barvu, obvykle jedno hnědé a druhé modré, tento jev se nazývá heterochromie. Psa to ovšem nijak neomezuje.
• Huskyové patří k nemnoha plemenům, která mají trvale málo očního pigmentu, a tak jejich očím často zůstane modrá barva.
• Správné pojmenování tohoto plemene je Eskymácký pes. Jméno Husky dali těmto psům Evropané na základě pejorativního pojmenování Eskymáků.
• Huskyové mají jako typický hlasový projev vytí nikoli štěkání.
• Dožívají se od 12 do 15 let.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply