Šiperka – malý lodník z Belgie

0

Povahově výborní hlídači menšího vzrůstu, to jsou šiperky. Řadíme je mezi ovčácká plemena. Vzhledem připomínají špice. Jejich typickým znakem je chybějící ocas. Kdysi bývaly šiperky hubiči krys, lovci králíků i krtků, dnes jsou to dobří společníci člověka. U nás v ČR se toto plemeno vyskytuje poměrně běžně. Patří k nejmenším z ovčáckých plemen.

Z historie plemene

Své jméno toto plemeno získalo z vlámského výrazu pro malého lodníka, nebo také malého ovčáka. Tito malí roztomilí robustní psi bývali kdysi lovci myší na belgických lodích, později hlídači ve stájích, ale někteří jedinci se dokonce proslavili i u královského dvora. První zmínky o šiperkách se objevují již v kronikách psaných v 15. století. Řadíme je k užitkovým plemenům. Přesto, že jsou malé postavy, dokážou být skvělými hlídači. A tak se v 18. století stalo hlavní náplní jejich činnosti hlídání. Začali se používat i ve stájích, kde měli zároveň možnost hubit krysy. V 18. století se často stávali i námětem k zobrazení na výjevech z venkovského života. Byly to právě šiperky, jimž byla věnována první výstava psů na světě a to roku 1886 v Anglii. Postupem času se stalo toto plemeno národním plemenem Belgie. Koncem 19. století se šiperky dostaly do USA a VB. V Americe byl v roce 1929 založen Schipperke Club of America.

Hlava šiperky má liščí tvar

Pozitiva plemene

Šiperky velmi dobře vycházejí s dětmi. Mají sklon ochraňovat ty děti, které jsou v jejich smečce, před dětmi cizími. Jsou to věrní, zvídaví  až zvědaví psi. Povaha ruku v ruce s postavou z nich činí ideální domácí psy. Jedná se o bystré, čilé, temperamentní psy. Doma jsou to hraví, přátelští a milí psi. Poměrně velkou oblibu si toto plemeno získalo také ve Francii, Holandsku a Anglii.

Negativa plemene

Negativem tohoto plemene je přílišné štěkání. Jsou to zkrátka hlasití psi. Jsou ale zároveň pozornými strážci. Na kontakt cizích osob reagují velmi živě. Někdy se stává, že psi menších plemen se snaží značkovat i doma. Může se to týkat i šiperek.

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Belgie
Hmotnost: 3 – 8 kg
Výška: 22 – 33 cm
Barva: černá
Klasifikace podle FCI: Plemena pastevecká, ovčácká a honácká
Postava: svalnatá s širokým hrudníkem, a silnými bedry. Neklenutý středně dlouhý rovný hřbet, krátký krk. Hlava je liščího tvaru, výrazně podobná hlavě belgických ovčáků.
Srst: na krku prodloužená, celkově poněkud drsná. Dělá dojem, že se jedná o širokého psa, ovšem opak je pravdou. Nedoporučuje se její časté mytí šamponem, aby nedošlo k jejímu poškození. Nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Mimo dobu línání postačí 1 x týdně vyčesat.
Povaha: milá, pracovitá, věrná, přátelská ke svým lidem, ochranářská, činorodá, skotačivá. Dominantní k ostatním zvířatům. Šarvátky však nevyhledává.

Šiperky se podobají jak špicům, tak belgickým ovčákům

Pro koho je vhodná

Hodí se pro každého, kdo s ní bude podnikat dlouhé výlety nejlépe do přírody. Zvládne i volnější běh zároveň s kolem. Vhodná je pro různé druhy kynologických sportů, hlavně pro agility. Nehodí se pro celoroční pobyt venku, neboť v zimě by jí bylo venku chladno. Miluje pohyb a je činorodá, ale dobře si dokáže zvyknout i na pomalejší životní tempo majitelů. Je vhodná spíše do bytu.

Zdravotní stav plemene

Šiperky se dožívají 12 – 13 let, což je docela hodně. Vděčí za to svému dobrému zdravotnímu stavu.

Zajímavosti

• Šiperky patřily v minulosti k velmi oblíbeným miláčkům u dvora Krále Viléma Oranžského. Říká se, že králi Vilému Oranžskému zachránily v roce 1572 život dvě šiperky. Probudily ho právě v okamžiku, kdy na něj měl být spáchán atentát.
• Štěňata šiperek se často rodí bez ocasu. Jinak se ocas krátce kupíruje. Psa to nevyřazuje ze soutěží.
• Tlapky šiperek jsou spíše kočičího tvaru. Mají malé prsty a krátké drápky.

Foto: Shutterstock.com

About Author

Leave A Reply