Kde má uši? Skotská klapouchá kočka vypadá, jakoby jí na hlavě něco chybělo. Ale ne, uši má, jen jsou sklopené. Za svou typickou podobu vděčí genu, kterého by se v genofondu možná ráda zbavila – kromě stočených uší jí totiž způsobuje i osteoartritidu.
Skotská klapouchá kočka je tak trochu rarita. Její vzhled má na svědomí gen pro klapouchost (Fd), díky kterému je řadou chovatelů velmi preferovaná. Toto plemeno je na druhou stranu zatíženo genetickou mutací postihující kosterní a kloubní systém. Jakmile byla odhalena závislost genu pro klapouchost s onemocněním zvaném osteochondrodysplasie, chov této kočky prakticky vymizel.
K jeho znovuoživení došlo až převezením několika skotských klapouchých jedinců do Ameriky. Tamní chovatelé začali kočky křížit ne mezi sebou, ale s jinými krátkosrstými a dlouhosrstými plemeny. Tímto postupem dosáhli omezení výskytu silných projevů kosterní a kloubní deformity.
Známé chovatelské organizace FIFe a GCCF plemeno neuznávají. Důvodem je fakt, že každá kočka s klapouchým genem trpí ve větší či menší míře osteoartritidou, která je pro toto plemeno bohužel typická. Chovatelské organizace TICA a CFA plemeno naopak uznávají s tím, že zdravotní problémy jsou zanedbatelné. Kočky z chovatelských stanic přesto nechtějí podrobit testům, které by jejich slova prokázaly.
Klidná a milá povaha
Skotské klapouché kočky jsou velmi milé a klidné. Dobře se sžívají s ostatními zvířecími členy domácnosti. Nejsou agresivní. Vytažené drápky u nich zřejmě nikdy neuvidíte. Mají přátelskou a hravou povahu, která potěší zejména rodiny s dětmi. Tyto kočky nemají rády samotu. Ke svým majitelům citově přilnou a doprovází je takřka na každém kroku. Vnímání jejich přítomnosti však nebývá nikterak omezující.
Skotská klapouchá kočka je lovec vhodný do bytu
Tato přítulná kočka je takřka ideální do bytu. Je učenlivá, časem ji proto můžete vodit i na vodítku. Ráda se s vámi vydá na procházku. Volně na zahradu ji ale raději nepouštějte. Je výborným lovcem a hbitě se vydá za kořistí. Pozor si dejte také v případě, vlastníte-li zahradní jezírko s rybami. Případně akvárium nebo terárium s menšími hlodavci. Jeho obyvatelé by se mohli stát její snadnou kořistí.
Tělesné rozměry a podoba
Skotská klapouchá kočka patří mezi ty středně velké. Kočky dorůstají do váhy až 4 kg, kocouři až 6 kg. Průměrná délka jejich života je cca 15 let. Mají velké daleko posazené oči a něžný (jakoby zasněný) výraz ve tváři.
Skotské klapouché kočky se vyskytují v krátkosrsté i dlouhosrsté variantě (což je dáno stabilizací plemene křížením s jinými plemeny). Projevují se tichým mňoukáním, které není příliš časté.
Péče o kočku, zdravotní problémy
Náročnost péče se liší v závislosti na krátkosrsté a dlouhosrsté variantě kočky. K vyčesání srsti by se mělo přistoupit minimálně 1x týdně.
Nutná je pravidelná kontrola a čištění uší, které jsou náchylné k zanášení mazem a napadení parazity. Příznačným znakem, že s ušima není vše v pořádku, je tmavý maz a časté drbání kočky v okolí uší.
Skotské klapouché kočky trpívají osteoartritidou – degenerativním onemocněním kloubů. Vhodné je podávání kvalitního krmiva a preparátů s kloubní výživou.
Pozitiva plemene
- velmi klidná a mírná povaha
- dobře vychází s dětmi
- tiché hlasové projevy
- citově přilne k majiteli
- nepříliš náročná na péči
- neagresivní
Negativa plemene
- trpí degenerativním onemocněním kloubů a sklonem k zánětům uší
- nemá ráda samotu
- majitele následuje „na každém kroku“
Zajímavost: koťata se rodí s rovnýma ušima
Drobnou zajímavostí je fakt, že koťata skotské klapouché kočky přicházejí na svět s rovnýma ušima. Klopit se začínají až okolo 4 týdnů věku, přičemž zhruba polovině koťat zůstanou uši rovné. Existují tedy i skotské klapouché kočky s rovnýma ušima.
Zdroj náhledového obrázku: http://www.pets4homes.co.uk/
1 komentář
Pingback: Americký curl: nezneužijte její důvěřivost | žena v domácnosti