Tahá váš pes? Odstraňte jeho nežádoucí chování pomocí výchovného proutku nebo Halti ohlávky!

0

Už si zoufáte, že se z každé procházky se psem vracíte s rukama vytahanýma? Váš pes vnímá nasazené vodítko jako povel k tahání? Přemýšlíte nad tím, jak byste psa tahání odnaučili, ale nechcete mu dávat ani stahovací ani ostnatý obojek? Pořiďte mu dobře padnoucí ohlávku HALTI!

Lovečtí psi umějí tahat

Specialisty na tahání jsou lovečtí psi. Máte-li tedy doma tahající lovecké plemeno, je to běžná záležitost. Ovšem běžná pro psa, nikoli pro jeho majitele. Je-li na druhém konci vodítka bezmála padesátikilové lovecké plemeno, majitel je z jeho tahání velmi brzy nejen unavený, ale i zoufalý. Lovečtí psi inklinující k tahání nevidí napravo, nevidí vlevo a táhnou. Jednou z možností je použití takzvaného výchovného proutku. Ze stromu, například z vrby si utrhněte tenkou pružnou větvičku a tu používejte k opravě nevhodného chování vašeho psa. Pes má jít u nohy, ale když zatahá anebo vybíhá vpřed, použijte proutek a zlehka ho s ním švihněte přes čumák. Ne nějak drasticky, ale tak, aby mu to bylo nepříjemné. Po čase už bude stačit, že výchovný proutek jen držíte v ruce a ani ho nebudete muset použít.

Chůze kolem zdi

Další metodu, kterou uplatňují myslivci, nebo psovodi vlastnící tahající lovecké psy je chůze kolem zdi. Při zadání povelu K noze! Veďte psa vedle vaší levé nohy. Z druhé strany má pes zeď nebo plot. Jakmile pes zatáhne, vy ho nohou přitlačíte ke zdi, čímž mu zamezíte pohyb. Pozor ale na některé psí chytráky, kteří se takto vzorově předvedou pouze u zdi, kde chodí přímo ukázkově, ale jinde už ne.

Německý krátkosrstý ohař – lovecký pes

Zkuste dvojitý zápřah

Další možností je zkusit nasadit ohlávku Halti za jedno vodítko a vzít ještě druhé vodítko, které zapnete za normální obojek, případně za obojek řetízkový. Pes tak má dvojí zápřah. Pokud tedy pes nezareaguje na klasické vodítko, zatáhnete za druhé, napojené na ohlávku Halti. To upoutá jeho pozornost zcela určitě a navíc jej vyvede i trochu z míry.

Co je to Halti ohlávka

Jedná se o čenichovou ohlávku založenou na principu koňské uzdy, kterou pro psy vymyslel doktor Mugford. Je to ověřená výchovná a vývojová pomůcka, která zvlášť dobře funguje právě proti tahání psů. Její účinnost je založena na spojovacím bodě mezi psovodem a psem, kdy ohlávka vede z krku dopředu na psův čenich. Vodítko se připíná na obojek za krkem a druhá strana vodítka je uchycena v kroužku pod psím čenichem. V případě tahání psa psovod zatáhnutím za vodítko v části vedoucí k ohlávce psa donutí otočit k němu hlavu a upoutat na sebe psovu pozornost. Přitom musí zároveň zaznít povel Netahej! Halti ohlávka se tak stala účinnou moderní pomůckou, která nahradila zastaralé výchovné metody, jako jsou ostnaté obojky anebo stahovací obojky proti tahání. Halti nepůsobí psovi bolest, neničí mu srst a spolehlivě působí proti tahání. Nelze ji ale považovat za náhradu výcviku. Vždy až teprve správný výcvik, který absolvujete vy se svým psem, naučí vašeho psa respektovat vás jako vůdcovskou autoritu.

Foto: Pixabay

About Author

Leave A Reply