Top 10 nejlínějších psích plemen

0

Někdy je tou nejlepší věcí na světě nic nedělat a jen se mazlit se svým psem. Pomůže vám to v odreagování po těžkém dlouhém dni v práci, nebo když si chcete jen tak polenošit na gauči u televize. Máte-li lenošivou náladu často, nebo se zkrátka rádi díváte z gauče na televizi, či jinak chytáte lelky, mohl by vám v tom být nápomocen některý ze psů našeho dnešního žebříčku psích lenochů. Pojďte si některého vybrat.

A že je z čeho vybírat!

Psů, kteří rádi zahálejí, je opravdu spousta! Každé plemeno má svá specifika, každé je jiné a v něčem naprosto jedinečné. Ovšem to, co je spojuje, je jejich láska k povalování, lenošení a velkému gauči. Tihle psi jsou skvělými společníky do městských bytů a také pro páníčky, kteří nemají dostatek času nebo energie na nějaké to velké pobíhání anebo sportování se psem. Mnozí z těchto psů se spokojí s několika jednoduchými indoorovými aktivitami se svým páníčkem několikrát denně. Máte-li v úmyslu pořídit si v blízké době psa a nemáte zrovna energie nazbyt, doporučujeme vám vybrat si a zapátrat mezi následujícími plemeny psů. Všichni jsou v něčem sví, avšak celkově vyžadují méně každodenních aktivit a pohybu, než je tomu u většiny ostatních plemen.

Jak se rozhodnout a pro koho

Zvažte nejen možnost, že si svého budoucího domácího mazlíčka pořídíte v některé z chovných stanic psů, ale uvažujte i o adopci takového psa z útulku. V mnoha dočasných domovech, spolcích a v útulcích je spousta čistokrevných psů, které můžete s odpovědností přijmout do svého domova a dát jim svou lásku a věnovat čas a prostor. Pokud se do hledání chcete pustit sami, stačí obeslat hromadným mejlem psí útulky a záchranné stanice a my věříme, že se vám z některého z nich ozvou, že právě oni mají toho pravého psa pro vás. Své svěřence velmi často a dlouho znají a vědí, jaký pán je pro něj ten nejvhodnější. Nebo si vás zapíšou na listinu čekatelů a v momentě, kdy se jim tam ten správný pes objeví, se vám ozvou sami.

10 nejlínějších psích plemen

BASET

Tito okouzlující psi jsou většině z nás známi jako plemeno se silně vyvinutým loveckým instinktem. Ačkoli i oni jsou označováni za líné, je tu jedna výjimka, při které se mohou doslova přetrhnout, a tou je sledování pachové stopy. Dostanou-li k tomu příležitost, budou následovat vůni, která se jim usadila v čenichu. Tito psi patří mezi honiče původně chované k lovu drobné zvěře a jejich dokonalý čich tomu jen nasvědčuje. Co se čichu týče, zaujímají na žebříčku dokonalosti psího čichu hned druhé místo za bloodhoundy. Baseti jsou považováni za mírné psy oddané svému pánovi, kteří jsou navíc i snadno vychovatelní. Průměrná délka jejich života je 10 – 12 let. Je třeba dávat pozor, abyste je nepřekrmovali. Hmotnost, kterou nosí navíc, zbytečně přetěžuje jejich dlouhou páteř a krátké nohy.

CHRT

Přesto, že o greyhoundech je známo, že jsou to nejrychlejší psi na psích dostizích, v domácím prostředí jsou velmi klidní a poslušní. Jejich citlivost na chlad je dobře známá, takže pokud si je pořizujete do oblasti s nepříznivým klimatem, pořiďte jim pro chladné dny rovnou nějaký speciální psí kabátek. I po citové stránce jsou chrti jemné plemeno. Jsou velmi schopní přizpůsobit svůj styl života i zahálce a lenošení. Jsou známí tím, že dokážou spát až 18 hodin denně. Jsou tiší, loajální a dokážou být milujícími společníky člověka. Jen pozor pokud vlastníte kočku, ti dva by se doma na společném teritoriu nemuseli snést. Jinak jsou chrti velmi přizpůsobiví. Průměrná délka jejich života činí 10 až 12 let.

HAVANSKÝ PSÍK

Havanský psík se dá popsat jako malý, silný, robustní pes s přátelskou povahou. Jsou považováni za skutečné lidské společníky. Mají vysokou potřebu kontaktu s lidmi, takže s tím počítejte a tyto psy si nepořizujte, pokud by měli být každý den dlouho sami doma. Jedná se o plemeno, které se rozhodně nebojí projevit svou lásku, a tak se hodí k lidem všech věkových kategorií. Vyžadují každodenní trénink, i když se jedná o toy plemeno. Na druhé straně jsou snadno cvičitelní a ochotni dělat radost svému člověku při každém úkolu a na každém kroku. Jejich nevýhodou je, že jsou hodně hlasití. Dožívají se v průměru 14 let.

 

Německá doga

NĚMECKÁ DOGA

 

Německé dogy jsou známé jako něžní obři. Vzhledem k jejich velikosti to může někoho překvapit. Jedná se o plemeno, které obecně miluje jiné psy i lidi. Při správném výcviku, výchově a socializaci jsou dogy milujícím plemenem, ze kterého nemusí mít strach ani malí psi ani cizí osoby. Denně potřebují dogy procházku, aby se udrželi v kondici, ale to jim naprosto stačí. Vzhledem k tomu, že tito psi vyrůstají velmi rychle, může se stát, že jim to a ještě dávka tréninku navíc způsobí zdravotní problémy pohybového aparátu. Bohužel se toto projevuje i na jejich velmi krátkém životě, jehož průměr nedosahuje ani 10 let.

ANGLICKÝ BULDOK

Hledáte-li pro sebe skutečného psího pecivála, pak anglický buldok je pro vás ten pravý pes. Bohužel je toto plemeno náchylné k mnoha nemocem, a tak se před nákupem psa ujistěte o zdraví štěněte i jeho předků. Přesto, že jejich vzhled může v mnoha ohledech až děsit, není třeba se buldoků obávat. Dobře socializovaní psi jsou kamarádští, někdy možná až příliš. Patří k jedněm z povahově nejjemnějších plemen. Většina z nich má opravdu přátelskou povahu, a tak je to plemeno, které je vhodné i do rodiny k dětem. Pokud svého buldoka budete brát pravidelně denně alespoň na malou procházku, vyhnete se doma problémům s tím, že by vám ničil vybavení domácnosti. Buldoci jsou náchylní k problémům s dýcháním, k dysplazii kyčelního kloubu, k špatnému zraku, k problémům s ledvinami, kůží a navíc mají i sklony k úžehu. Počítejte s průměrnou délkou života pouhých 8 let.

 

Bišonek

BIŠONEK

Jedná se o malé a citlivé psí plemeno milující lidskou pozornost. Obecně se dá říci, že jsou velmi společenští, jemní, citliví, hraví a jsou považováni za psy, se kterými je snadné žít v jedné domácnosti. Jsou vhodní i pro lidi, kteří mají alergii, protože jsou považováni za hypoalergenní. Mají-li dostatek pohybu, dokážou se skvěle přizpůsobit i životu v městském bytě. Nejsou to jen jednoznační polštářoví psi, ale milují i procházky a výlety. Kdo si s nimi často hraje a dobře pečuje o jejich srst, dělá dobře. Ne nadarmo jsou označováni za toy plemeno. Průměrný věk, kterého se bišonci dožívají je 15 let.

ČIVAVA

Čivavy mají odjakživa tendenci spojit svůj život s jedním člověkem a tomu být neustále po boku. Čivavy jsou nejmenší psí plemeno. Mají mnoho barevných i velikostních variant. Jsou považovány za statečné, hrdé a loajální. Velký vliv na temperament psa má v tomto případě temperament samotného majitele. Jsou to psi jednoho majitele, jehož mají tendenci až přehnaně ochraňovat. Jsou-li dobře vycvičeni a socializováni, jsou tito psi pohodoví i ve vztahu k ostatním zvířatům a rovněž i ke starším dětem. Vzhledem k jejich velikosti je sice velmi lákavé nosit je neustále v náručí, ovšem s ohledem na jejich temperament potřebují každodenní procházku. Průměrná délka jejich života činí 15 let.

ČAU ČAU

Čau čau bývá někdy dosti svéhlavý. Je-li ale dobře vycvičen a socializován v raném věku, stává se později skvělým rodinným společníkem. Bývají teritoriální, a tak se nedoporučuje toto plemeno pro psovody začátečníky. Čau čau je jedním z mála dávných plemen, které přežilo až do současnosti. Agresivitě vůči cizím lidem anebo agresivnímu chování u žrádla lze zabránit včasnou a dobrou výchovou. Jsou-li od mala přivykáni na jiná domácí zvířata a na děti, stávají se později vůči nim velmi ochranářští. Vyvíjejí si silné sociální vazby mezi členy rodiny, a ty pak velice důsledně střeží. Tito psi nepatří zrovna k nějak zvlášť aktivním, a tak se mohou dobře adaptovat na život v bytě. Abyste zabránili jejich neklidu anebo nudě, je třeba s nimi trénovat každý den alespoň chvilku. Průměrná délka jejich života je 15 let.

 

Ši -tzu

ŠI-TZU

Jedno z nejoblíbenějších psích plemen na celém světě. Jsou to malí psi, kteří se velmi rádi stávají součástí rodiny. Jsou podsadití, loajální, láskyplní a pozorní vůči svému pánovi. Vzhledem k tomu, že se jedná o společenské plemeno, mají díky svému charakteru tendenci dobře komunikovat a vycházet s ostatními zvířaty i s dětmi. Aby se tito psi dobře přizpůsobili, je třeba začít se socializací a výcvikem již ve velmi raném věku. Vyžadují minimální výcvik a potřebují každodenní procházku. Aby se zabránilo jejich nadměrnému štěkání a případné rozmrzelosti, je třeba na tom s těmito psy pracovat již od útlého věku. Dožívají se v průměru 15 let.

MALTÉZSKÝ PSÍK

Odjakživa byli maltézáčci chováni jako společenské psí plemeno. Pokud zůstávají doma sami na dlouhou dobu, mají tendenci trpět separační úzkostí. Jsou hraví, živí a komunikativní. Děti je mohou považovat za hračku, a tak je třeba na jejich společné hry vždy dohlížet. Maltézáčci své lidi zbožňují. Chtějí jim být neustále na blízku. Mají ve vínku důvěřovat lidem a milovat je. Jakmile slyší nebo vidí něco podezřelého, velmi rychle ztropí poplach. Toto plemeno psů se nesmí rozmazlovat. Mohlo by se stát, že se váš pes v takovém případě stane až obsedantně štěkavý a bude vás až nezdravě hlídat a chránit. Aby se v bytě choval slušně, je třeba s ním zajít každý den na procházku. Průměrná délka jejich života je 15 let.

About Author

Leave A Reply