Trénujeme oční kontakt se psem

0

Pro sport zvaný obedience, ale i pro celkovou poslušnost psa při udílení rozkazů je stěžejní udržet oční kontakt mezi cvičitelem a psem. Pohled psa směrem k psovodovi má být soustředěný. Někteří psi s tím však mohou mít problém. Jak je to naučit?

Nejkrásnější je, když z vás váš pes při výcviku doslova nespustí oči, když vám kouká upřeně do obličeje, jako by doslova hltal každé vaše slovo.

Co znamená pohled do očí v psí řeči

V psí řeči znamená upřený pohled od očí hrozbu. Právě proto s takovým pohledem mají někteří psi problém. Zvláště ti bojácní. Jestliže se oční kontakt buduje jednoznačně v přátelském duchu, nebývá s jeho přijetím a pochopením problém. Pro psa je sledování psovoda, tedy vás docela problematické. Musí se na tento úkol hodně soustředit. A to je pro psa opravdu náročné. Proto vždy, když se svým psem budete tuto metodu trénovat, nepřetěžujte ho. Nejdříve mu dávejte úlohy krátké a postupně přidávejte na obtížnosti.

Psa lze naučit pohledu z očí do očí pomocí pamlskové metody nebo metody tvarování

Metody výuky očního kontaktu

Existují dvě nejdůležitější metody, jak naučit svého psa dobrému očnímu kontaktu. Jednou je metoda podávání pamlsků a druhou metoda zvaná tvarování.

Pamlsková metoda

Tak jako každý trénink, vyžaduje i pamlsková metoda mnohonásobné opakovaní, než se u psa dokonale vžije. Budete potřebovat klidné místo na trénink a spoustu, spoustu pamlsků. Psův oblíbený pamlsek mu nejprve přidržte na chvilku u nosu a z této pozice jej po chvíli začněte přesunovat ke své bradě. Po celou dobu, co pamlsek oddalujete od psova čenichu, by vás měl pes pozorovat. Vydejte povel „Sleduj!“ zatímco se na vás váš pes dívá. Nemá smysl dávat tento povel hned na začátku cvičení, když pes ještě neví, o co jde. Patřičný povel vydejte až poté, co jste cvik procvičili snad již po sté. Dobré je nacvičovat pohled od očí s využitím klikru. U psa začátečníka, který vydrží soustředění sotva vteřinu, trvá nácvik déle, než u soustředěných pokročilých psů. S ohledem na zkušenosti s výcvikem svého psa prodlužujte dobu do kliknutí třeba až na několik minut.

Metoda tvarování

U této výukové metody se využívá pochvala ve formě kliknutí vždy, když se na vás váš pes třeba jen letmo podívá. Začněte trénovat co nejdřív, hned s malým štěnětem. Váš pes z vás možná oči nespustí, bude-li odměněn vždy, když se na vás podívá. A to si piště, že se na vás bude koukat často. Zvládá-li pes tento krok bez problémů, zaveďte povel například „Dívej!“, nebo „Sleduj!“. Při splnění klikněte a psa odměňte.

Časový interval vzájemného pohledu zvolna prodlužujte

Na trénink je třeba čas a nálada

A nezapomeňte na to, že trénovat se psem má význam jen tehdy, jste-li dobře naladěni a máte na společný trénink dostatek času. Pes vaši náladu vycítí a budete-li nevrlí anebo budete na psa spěchat, nepovede to k dobrým výsledkům.

Zvlášť výhodný je ustálený oční kontakt psa a pána na procházkách. To ho naučí svou pozornost zaměřovat na pána, což je velmi užitečné. Neomezujte se s očním kontaktem tedy pouze na trénink, ale klikněte mu za oční kontakt kdykoli a kdekoli. Psova pozornost tak bude dobrovolně a často upřená na vás.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply