Jak umožnit svému psovi spokojený život? Nechat ho hlídat!

0

Jednou z nejpřirozenějších činností pro psy je střežení revíru. Ve větší či menší míře chce každý pes strážit svůj prostor, místo, které pojal za své. Je to vrozená potřeba psovitých šelem. Trocha volné plochy, kterou bude moci váš pes hlídat, mu jistě udělá radost, a nejen to, posílí jeho sebevědomí a pomůže psovi s nastolením hormonální rovnováhy.

Hlídání konkrétního místa, nejčastěji zahrady kolem domu, je pro psy zvláště důležitým úkolem. Mimo jiné jim tato práce pomáhá v umění rozvoje samostatného rozhodování, v prokázání odvahy v nečekaných anebo stresujících situacích. Pokud svému psovi nebo psům nabídnete tuto možnost na zajištěném pozemku, naučí je to zároveň zachovávat klid a umět se správně rozhodnout. Takovou příležitost by měl dostat každý pes.

Teritorium prvního řádu

Území, které pes považuje za vlastní, je označováno jako teritorium prvního řádu. Zatímco u vlků takové území představuje noru nebo její okolí, u venkovských psů je to dvůr nebo zahrada okolo domu. Teritorium prvního řádu je pro psy důležitou částí jejich celkového teritoria. Máte-li doma více psů, možná jste si všimli, že se ve stráži střídají. Zatímco jeden, či dva jsou na stráži, ostatní členové smečky odpočívají, což je velmi důležité pro to, aby pak mohli úlohu strážce revíru převzít zase oni. Dokážou zcela správně předpokládat, že zatímco oni spí, jiný člen je v práci zastoupí.

 

Všem psům by se mělo umožnit střežení jejich revíru

Střežení lze i nasimulovat

V případě, kdy chceme střežení svému psovi simulovat, musíme myslet hlavně na to, že v průběhu domestikace byla u mnoha plemen psů ostražitost výrazně posílena. Takovíto psi pak při střežení mohou podlehnout výjimečně silnému teritoriálnímu chování. Důsledkem bývají vážné problémy při střetu s nežádoucími návštěvníky. Aby k nim nedocházelo, je třeba vychovávat v tomto směru psa již od štěněte. Ideální je snažit se mu nabídnou při zazvonění u dveří něco, co v něm vyvolává pozitivní pocity, například oblíbenou hračku nebo pamlsek. Tak si pes zafixuje spojení se vstupem návštěvy a něčím příjemným. Návštěvy tak pro něj budou sympatičtější a milejší. Tak se návštěvy v jejich teritoriu stanou přijatelnější i pro ty psy, kteří patří k strážným a hlídacím plemenům.

Co je pro psa velmi důležité

Pro každého psa střežícího svůj revír, je velmi důležité, abyste mu dali najevo, že vnímáte pokaždé jeho varování. Pes potřebuje vědět, že jej berete vážně. Je třeba mu sdělit, že jeho upozornění berete maximálně vážně a že mu rozumíte. Jakmile vás upozorní, že se něco děje, jděte za ním, pochvalte ho, že hezky hlídá a sdělte mu, že jemu ani vám nehrozí žádné nebezpečí. Nevyplácí se brát jeho varování na lehkou váhu.

Co je třeba brát v potaz

Psi potřebují odpočívat, a to dostatečně. Takže mějte na paměti, že strážní hlídku by měl váš pes vykonávat spíše jen kratší dobu a třeba několikrát denně, jinak by si neodpočinul a byl by neustále napjatý. Strážní práce vyžaduje od psa velké soustředění a to je pro něj dosti namáhavé. Po práci se musí uklidnit a pospat si. Proto jej včas odvolejte z hlídacího stanoviště, aby si mohl vychutnat také klidovou fázi.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply