Víte, jak je to se psí intuicí?

0

Už se vám stalo, že jste leželi nemocní v posteli, brali léky a váš pes vás chodil očichávat a olizovat, jestli jste v pořádku? Víte, že váš pes je schopen sluchem rozpoznat zvuk vašeho auta už na vzdálenost 2 kilometrů? Že jeho čich zachytí pachovou stopu starou klidně i několik měsíců? A to jsou jen některé z úžasných schopností psů, které dokážou uplatňovat ve svém běžném životě. Jejich intuice je neoklamatelná, přesná a pro nás lidi úžasná.

Nejrůznější úžasné schopnosti psů

Například o novofundlandských psech je dobře známo, že dokážou zachytit pachovou stopu i pod vodou. Není pro ně problém vyhledat z loďky na vodě osobu ponořenou u dna jezera nebo přehrady. Štěňata labradorských nebo zlatých retrívrů se s velkým úspěchem učí být dobrými vodícími psy pro slepé osoby. A není to jistě jen dobrý výcvik, ale i skvělá intuice, co jim pomáhá v tomto jejich nesnadném úkolu. Stejně dobře jako umí vytušit ptáci blížící se zemětřesení, umějí to i psi a mnohá další zvířata. Zapomenout bychom neměli ani na dovednosti horských lavinových psů, kteří mají obrovské nadání pro vyhledávání osob zasypaných lavinou hluboko ve sněhu. Psi mají opravdu mnoho mimořádných schopností. A tak se vědci snaží také o co nejlepší podchycení jejich schopností upozornit včas nádorová onemocnění propukající se u lidí.

Daisy – labradorka rekordmanka z Velké Británie

Senior konzultantka Daisy

Mnohé zajímavé dokumentární filmy a seriály, které máme možnost vidět v televizi i u nás nám již mnohokrát předvedly, jak psi dokážou své úžasné schopnosti přeměnit v pomoc nám lidem. Stejně tak, jak pes čichem pozná, že klesá hladina cukru v krvi u jeho pána trpícího diabetem, nebo jiný pes dokáže vycítit u dítěte ve své rodině blížící se epileptický záchvat, mohou další psi diagnostikovat třeba i rakovinový nádor, který rovněž produkuje chemické látky. Jednou z takových odbornic je dvanáctiletá labradorka Daisy pocházející z Británie. Z moči uložené v lahvičkách dokáže s přesností na 93 % vyčenichat tu, která prokazatelně obsahuje vzorek od pacienta s rakovinou. Za své zásluhy, kdy Daisy dokázala indikovat rakovinu u 551 osob, si vysloužila významné ocenění – medaili nadace Modrého kříže. První osobou, u které Daisy rozpoznala rakovinu, byla její majitelka doktorka Guestová. Dnes učí Daisy své čtyřnohé nástupce poznávací metodu a trénuje je pro vyhledávání nejen rakoviny prsu u žen, ale i rakoviny prostaty u mužů.

Psi jsou na čich neuvěřitelně citliví

Psi mají opravdu neuvěřitelně citlivý čich. Jejich čumák je vybaven přibližně 300 miliony pachových receptorů. Je to opravdu obrovské množství, srovnáme-li to s člověkem, který disponuje pouze 5 miliony těchto receptorů. Výzkumníci nejen v zahraničí, ale i u nás zkoumají možnosti využití dokonalého psího čichu, který je označován za přesnější ukazatel, než jsou leckteré diagnostické přístroje v současnosti používané ve zdravotnictví.

Bernardýni jsou skvělí lavinoví psi

Dovednosti vypěstované desítkami tisíc let soužití člověka se psem

Psi mají kromě čichu velmi vyvinutou i pozorovací schopnost. Dokážou leccos odečíst z chování člověka a řeči jeho těla, samozřejmě za pomoci čichu. Není to zdaleka jen rakovina, kterou umí detekovat. Jsou to i jiné neduhy jako například cukrovka a s ní spojená klesající nebo stoupající hladina cukru v krvi. Podle uvolňujících se typických pachů jsou někteří psi vycvičeni, aby v takových okamžicích pacientovi, svému člověku přinesli inzulinové pero. Se stejnou neomylností dokážou varovat člověka i tehdy, když se u něj blíží epileptický záchvat. Ten dokážou předpovědět dokonce i s předstihem několika hodin a člověka tak mohou uchránit například před udušením nebo zraněním při pádu. Epileptik to často ani sám na sobě není schopen tak brzy rozpoznat, avšak pes toto nebezpečí vypozoruje například ze změny pachu potu, který může být tou dobou kyselejší. Pes ale může reagovat třeba i na odlišné elektrické výboje, které probíhají v mozku epileptika. Nejedná se tedy o jakýsi druh telepatie u psů, ale to jejich zvýšená citlivost na změny a čichová reakce, které nám mnohdy dokážou zachránit život.

Soužití člověka se psem je velmi přínosné pro obě strany

Budoucností je výcvik se zaměřením na Alzheimerovu chorobu

Vzhledem k celosvětově stoupajícímu počtu onemocněni starších osob demencí je kladen stále větší důraz na problematiku Alzheimerovy choroby. V této souvislosti se nabízí možnost využívat psy na hledání ztracených pánů, kteří odejdou z domova a nevědí, kam se mají vrátit. Tito psi budou cvičeni pro jejich vyhledávání a pomoc, kdy mají pacientovi dodat pocit jistoty v cizím prostředí a nabídnout mu svou schopnost dovést ho zpět domů.

Jak je vidět, podle všeho je naše budoucnost plně v psích tlapkách.

Zdroj a 1x foto: labradorretrieverguide.com
2x foto Pixabay.com

About Author

Leave A Reply