Víte, jak přepravovat psa v autě podle aktuálních silničních pravidel?

0

Naši chlupatí čtyřnozí mazlíčkové s námi sdílejí naše životy, domácnosti, ale také interiéry aut, ve kterých se společně přepravujeme. A nemusí to být nutně jen cesta k veterináři, kterou s nimi společně absolvujeme. Může to být mnohem delší výlet, nebo dokonce cesta na společnou dovolenou. Co byste měli vědět jako majitelé psa, kterého hodláte přepravovat v autě a nechcete se přitom dopustit porušení předpisů silniční dopravy?

Hazardujete se svým životem i s životy vašich psů?

Není to žádná radost, když vezete v autě 4 psy natěšené na procházku lesem, který je vzdálený od vašeho domova byť jen pár kilometrů. Máte co dělat, abyste usledovali vše potřebné, situaci na silnici, dopravní značky, ale také situaci ve vozidle. Možná raději ani nedomýšlíte, k čemu všemu by mohlo za tu kratičkou jízdu v autě dojít. Myslete tedy více na bezpečnost vašich miláčků, ale také na svou, to je řidičovu bezpečnost. Přece jen jsou tu určitá pravidla, která byste ani při převozu psů na krátkou vzdálenost neměli brát na lehkou váhu.

Co říká zákon

Zákon o silničním provozu č. 361/2000 Sb. §52 v bodě 5 říká, že: „Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.“ Tato slova zahrnují víc, než byste mysleli. Porušíte-li při přepravě psa předpisy, nikdo vám sice body nestrhne, zato můžete obdržet tučnou pokutu, a to až ve výši 2000 Kč. Porušíte-li předpisy, může to ale bolet vás i vašeho psa mnohem víc, než pokuta.

Pes musí být vždy připoután

Pes nesmí být ve vozidle umístěn volně. Je jedno, které místo v autě si váš pes oblíbil, ale musí na něm být připoután, i kdyby byl v kufru vozidla, nebo ležel na podlaze auta mezi sedadly. Nepřipoutaný pes ve vozidle si může při nehodě velmi škaredě ublížit. A to klidně i airbagem, který se schopen ho usmrtit. Nehledě na to, že pes může zranit i vás jako řidiče a další členy rodiny tvořící posádku vozidla. Pamatujte, že při nehodě by ho neochránila ani dělící síť natažená uprostřed auta, nebo plachta mezi předními a zadními sedačkami. Má-li váš pes rád pohodlí a zároveň chce mít přehled o tom, kam jste se společně vydali, umístěte jej na zadní sedadlo vozu a důkladně ho připoutejte. Ideálně bezpečnostním pásem navlečeným na pás v autě. Pozor na pásy bez atestu, u nichž může hrozit uškrcení psa. Pás by měl být opatřen polstrováním v oblasti hrudi a břicha psa. Vašeho psa jistě potěší, že vám může být nablízku.

Bezpečnost při jízdě především

Pro menší psy se hodí přepravní boxy nebo klece

Menšího psa můžete uložit do bezpečné klece nebo boxu v kufru auta a klec či box také připoutat. Přepravní box se nesmí za jízdy pohybovat. Měl by být umístěn příčně, a to až nadoraz k zadní straně opěradel. Rozhodně to ale nedělejte, aniž by váš pes byl na klec zvyklý. V takovém případě vše předem nacvičujte. Chce to trénink jak při pobytu v kleci, tak při jízdě autem. Ani na první zkušební jízdu byste se neměli vydávat sami dva – jen vy a pes, vezměte s sebou raději spolujezdce, který bude mít za úkol psa při jízdě pozorovat a bude mít možnost včas vás upozornit, pokud se začne něco dít.

A co když máte obří plemeno

Představte si, že váha psa se při nárazu v rychlosti 50 km/hod znásobí třiceti. Máte-li psa o váze 45 a více kg, pak si představte, že by vám byť jen v této rychlosti při nárazu přistál za krkem! Obří psi prostě na sedadla nepatří. Měli byste jim vyhradit místo v mříží oddělené části vozu. Navíc je doporučováno nasadit psovi, přepravovanému v kufru vozidla i náhubek. To proto, aby v případě nehody, kdy bude vyděšený, nekousl toho, kdo jej bude z auta vytahovat.

Jak je to s počtem přepravovaných psů

Co se počtu psů (zvířat) týká, zákon jejich maximální počet pro přepravu autem nijak nevymezuje. Je však třeba při přepravě dodržet pokyny o maximální přípustné hmotnosti vozidla a maximální přípustná hmotnosti na nápravu vozidla. Což znamená, že máte-li například 4 velké psy nebo psy obřího plemene, které společně převážíte v osobním automobilu, musíte je co nejpřesněji zvážit a jejich hmotnost započítat.

Věříme, že bezpečnost v autě pro vás i vaše psy a šťastný společný návrat domů jsou pro vás natolik důležité, že se pokaždé postaráte o bezpečnou a příjemnou jízdu celé vaší posádky.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply