Výmarský ohař – šedý duch se silným loveckým pudem

0

Výmarani jsou aktivní psi se schopností snadného učení. Takřka vždy jsou připraveni pracovat. V podstatě se jedná o domácí psy, kteří ke svému vývoji potřebují hlavně kontakt s lidmi. Cítí se dobře doma i na lovu. Každý pes je vždy tak dobrý, jak mu to okolnosti dovolí.

Z historie plemene

Ještě i dnešní ohaři mají spoustu schopností, které z nich dříve udělaly doslova legendu mezi loveckými psy. Společné předky s výmarským ohařem mají s největší pravděpodobností angličtí pointři. Předchůdci dnešních výmarských ohařů jsou pravděpodobně jurský honič a bladhaund. První čistokrevný výmarský ohař byl dochovaný velkovévodou Karlem Augustem z Výmaru. Veřejnosti bylo toto plemeno až do počátku 20. století prakticky neznámé. Rok 1897 představuje vznik německého chovatelského klubu výmarských ohařů. V roce 1935 byl německým a rakouským klubem oficiálně uznán plemenný standard ohaře. Dalšími jmény spojenými s historií plemene výmarský ohař jsou Ludwig von Merey von Kapos Mere a další, kdo získal dokonce pojmenování „otec výmaran“ za svou oddanost plemeni Major Herber.

Výmarský ohař - citlivý pes

Výmarský ohař – citlivý pes

Pozitiva plemene

Jedná se o velice nebojácné, svéhlavé a energické psy, kteří mají vysoké sebevědomí a jsou mimořádně oddaní svým rodinám a majitelům. Mají skvělé hlídací a lovecké instinkty. Snadno přilnou ke svému majiteli. Potřebují pevné, ale zároveň jemné výcvikové metody. Jedná se o citlivé psy, kterým by tvrdé potrestání zlomilo živost. Je pro ně velmi důležitá jistota ve vzájemném vztahu s majitelem. Mohou soutěžit v různých psích sportech. Jsou schopni plnit náročné zkoušky lovecky upotřebitelných psů. Velmi dobře si zvykají na další domácí mazlíčky, shodnou se i s dalším štěnětem či kotětem.

Negativa plemene

Potřebují hodně pohybu a je nutné, aby byli pod dozorem, neboť je třeba ohlídat jejich pud vyhledávání zvěře. Ten, kdo chce chovat výmarany jako domácí mazlíčky, by měl od svého úmyslu raději upustit. Jedná se totiž o velmi energické plemeno, které bylo vyšlechtěno k celodenním lovům po boku svého pána. Chovatel, který není s chopen čelit takovému prvku chování, by měl své rozhodnutí zvážit a vybrat si raději plemeno méně čilé. Štěkají často, aby upozornili své majitele na vše, co se děje v jejich blízkosti a oni to zároveň považují za hrozbu. Dlouhodobá nepřítomnost lidí a hlavně majitele je nutí štěkat bez ustání a může se vyvinout v nežádoucí chování.

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Německo
Hmotnost: psi 30 – 40 kg, feny 25 – 35 kg.
Výška: psi 62 – 67 cm , feny:59 – 63 cm
Barva: stříbrná, srnčí hnědá , myší šedá, povoleny přechody mezi uvedenými barvami. Bílé odznaky přípustné v malém rozsahu na hrudi a na prstech. Na středu hřbetu někdy tmavý, takzvaný úhoří pruh.
Klasifikace podle FCI: Ohaři
Postava: krásně klenutý trup jehož horní linie přechází v dlouhý pevný hřbet. Pevné svalnaté tělo. Hrudník s dlouhými žebry. Vysoké šlachovité končetiny.
Srst: dobře přiléhající krátká srst, silná  a velmi hustá. Bez podsady. Dlouhosrstá varieta má měkkou dlouhou krycí srst. Může být s podsadou, nebo bez ní.
Povaha: všestranný, energický lovecky upotřebitelný pes, který je oddaný svému majiteli. Výborný společník člověka, který se rychle učí, je nebojácný a někdy i tvrdohlavý. Ostražitý avšak nikdy agresivní.

 

Okouzlující štěňata aristokratického vzhledu

Okouzlující štěňata aristokratického vzhledu

Pro koho se hodí výmarský ohař

Jedná se o psa vhodného pro aktivní energické chovatele, kteří jsou například zároveň činní v myslivosti. Psovi  je třeba dopřávat často dlouhé procházky a udělat si na něj dostatek času. Ideální je, pokud s ním můžete chodit trénovat psí sporty nebo lov.

Zdravotní potíže výmaranů

V podstatě se o ohařích dá říci, že jsou to zdraví a činorodí psi. Přesto se ale vždy vyplatí vybrat si z chovu štěně, jehož rodiče mají v pořádku vyšetření alespoň na některé dědičné choroby. Tím si zajistíte pro svého společníka dlouhý život. Ohroženi mohou být dysplazií kyčelních kloubů, tedy špatným či abnormálním vývojem hlavice či pouzdra kyčelního kloubu. Někdy výmarany zlobí nadýmání. Bohužel k tomu přispívá stavba jejich těla, které má hluboký hrudník. Výmarani nesmějí být překrmováni. Štíhlá těla napomohou omezit problémy s kyčlemi a obezitou. Aby případné zjizvění oka v důsledku neléčeného entropia (vtočení víčka) trvale nepoškodilo oko a pes neoslepl, je lepší včas nechat provést chirurgické ošetření a nápravu. Plemeno může také častěji trpět na kožní onemocnění.

Zajímavosti z života výmarských ohařů

 
• Štěně nenoste na místo venčení v náručí, ale veďte je tam na vodítku. Nošením v náručí byste mu mohli vytvořit pevný návyk a pes by pak vycvičil vás k svému obrazu.
• Štěně ve stáří 8 měsíců by mělo být bráno ven na venčení každou hodinu.
• Štěňata výmarských ohařů se rodí s blankytně modrýma očima. Později jim začínají modré oči světlat, až v dospělosti se může stát, že má každé oko jinou barvu.

About Author

Leave A Reply