Začátky s Agamou vousatou

0

Agama vousatá je velice zajímavé exotické pouštní zvíře původem z Austrálie, avšak v naší společnosti je docela vídaným zpestřením terárií v obývacích pokojích. Je to krásné zvíře, které svou stavbou těla připomínající draka dokáže zaujmout nejen nadšené chovatele, ale i kolem jdoucí osoby.

Osobně si myslím, že říct o agamě jako druhu a samotném vývoji toho živočicha by bylo zdlouhavé a v dnešní době internetu si jeho základní popis není problém vyčíst, a proto není třeba se tím zaobírat a můžeme se rovnou dostat k hlavním tématům chovu.

 

Příprava na nového obyvatele domu

Když jsem se po roce a půl zkušeností s chovem chameleónů jemenských rozhodl, že si pořídím další zvířátko – napadla mě právě Agama vousatá, protože podle mnoha chovatelů je to jeden z mnoha druhů, který se dá nejlépe chovat v našich podmínkách, a je to velice společenské zvíře.

Prvním bodem bylo tedy rozhodnutí a výběr živočicha. Další nezbytnou věcí, pro jeho pořízení bylo zvolení správného příbytku (terária). Jelikož jsem se stavbou terária už měl zkušenosti, rozhodl jsem se opět přizpůsobit stavbu mé fantazii a nechal jsem se inspirovat mnoha nápady, který je na internetu hromada. A přišlo mi, že tato varianta je celkově lepší a hlavně budu vědět, že to co do terária umístím, bude tím, co jsem si navrhnul a co se mi bude líbit.

Výroba terária v pouštním stylu

Jelikož je agama pouštní zvíře, není třeba vybírat hodně speciální material, který by musel být odolný vůči vlhkosti, proto postačí OSB desky, které si necháme nařezat přesně na míru. Terárium pro jednoho jedince, který v dospělosti dorůstá okolo 60 cm, musí mít rozměry minimálně 120x60x60cm  Š x V x H. Pokud se rozhodneme pro chov více agam je potřeba přidat vždy 20 cm k šířce s každou agamou. Dále nesmíme opomenout na dostatečné větrání a odvod nadměrného tepla – proto z 1/3 stropní šířky uděláme větrací otvor, další dva otvory tvořící 1/4 bočnic zhruba ve středu bočních stěn, posledním větráním je 15 cm široky pás po celé délce terária na čelní spodní stráně. Tímto větracím systémem vytvoříme ideální podmínky pro cirkulaci vzduchu a neohrozíme tak zdraví agamy.

Pokud už jsme vyřešili všechna nezbytná opatření při výrobě kostry terária, můžeme přejít k samotné tvorbě prostředí terária. Základním prvkem je polystyrén, který tvoří 80% vybavení terária – díky jeho vlastnosti, že je pevný a lehce se zpracuje, jej použijeme především na tvorbu 3D pozadí, které je bezkonkurenčním řešením, jak zajisti agamě vyvýšená místa a hlavně simulující přirozené prostředí. Dalším stavebním materiálem a pojidlem polystyrenu na stěnách a tvorbou skalních říms je ideální montážní pěna, která po zatuhnutí drží vše pohromadě.

Polystyren o tloušťce 5 cm je nejlépe opracovávat pájkou – jedná se o nejčistší postup opracování polystyrénu – postup lze nalézt na internetu, ale ve zkratce – konec pájky zahneme do tvaru trojúhelníku, vytvoříme si tak delší hranu, kterou následně do polystyrenu děláme různé prohlubně, apod. (fantazii se meze nekladou, snažíme se napodobit horninu). Polystyren by měl byt přesně nařezaný, aby jej bylo možné upevnit na boky terária, na podlahu ani strom není vhodné jej umisťovat.

Montážní pěnu pak lze použít jako sloupy, které budou držet zmiňované skalní římsy na, kterých se bude moci agama vyhřívat. Musíme ovšem dát pozor abychom pěnu neaplikovali jinam než je zapotřebí – zbytečně si přiděláme nepořádek a hlavně zaneřádíme nářadí od jejího odstraňování.

Po úpravě a vložení polystyrénu do terária a jeho upevnění – postačí lepidlo na dlaždičky – je třeba polystyren natřít několika násobnou vrstvou právě onoho lepidla na dlaždičky, které by se mělo rozpracovat na kašovitou hmotu. Aplikujeme štětcem, a po zaschnutí předešlé vrstvy naneseme alespoň 3 vrstvy. Finální vrstvou bude bezbarvé lepidlo (doporučuji Duvilax) – na tuto finální ještě mokrou vrstvu je velice dobré aplikovat suchý písek, který dodá finální vzhled. Poté necháme vše pár dní zaschnout.

Tvorba osvětlení a další vybavení

Při dalším postupu terária je potřeba si uvědomit, že musíme nasimulovat podmínky australské pouště – teplo a především hodně slunečních paprsků, které jsou klíčové pro zdraví agamy. Agamě je třeba dopřát výhřevné místo, na kterém bude trávit většinu času – postačí bodová žárovky 40W, která by měla být nad agamou ve výšce 20 cm, aby se agama nespálila. Ale je třeba prvně odzkoušet, zda není pod žárovkou moc teplo nebo naopak není moc slabá – ideální teplota pod výhřevem je 35 – 40 ◦C – podle toho následně žárovku vyměníme za silnější nebo jí snížíme/zvýšíme. Okolní teploty by měly být pak menší, aby se agama mohla ochladit – nejstudenější místo 25 ◦C.

Nejdůležitějším světlem v teráriu je UVB záření, které agamě dodávat vitamíny, a umožnuje správné zpracování vápníku v kostech. UVB záření je obsaženo v slunečních paprscích, které ovšem ve srovnání s UVB zářivkami nebo výbojkami je mnoho násobně silnější.

Jako alternativní zdroj je možno použít UVB žárovku (Reptile 200 25 W – nejlepší), ale mnohem zdravější a hlavně nejvhodnější pro agamu je výbojka ( SunLux 70 W), která je poměrně dražší z důvodu nutnosti předřadníku, ale má trojnásobnou životnost a množství UVB záření.

Na dosvícení terária postačí lineární zářivka, která nám celé terárium prosvětlí – agama je denní tvor a potřebuje maximum světla.

Při kompletaci elektroinstalace a osvětlení je dobré si uvědomit, že agama bude neustále pod zdrojem tepla, proto je dobré dát zdroj UVB co nejblíže k zdroji tepla, aby při výhřevu bylo zajištění i přijímání UVB záření.

Mezi další vybavení se pak řadí různá pouštní vegetace a kameny, které se dobře nahřívají. Při výběru vegetace máme dvě možnosti – živá a umělá vegetace. Pokud zvolíme umělou vegetaci, musíme si dát pozor na malé umělé lístky, které by agama mohla sníst a mít poté problémy. U živé vegetace je zase riziko nesprávného výběru rostlin, které mohou být pro agamu nebezpečné až jedovaté – soupis vhodných rostlin je na internetu nebo běžně Vám poradí ve specializovaných obchodech.

Výběr substrátu             

Substrát je nedílnou součástí terária a je třeba ho čistit – čistíme samotné výkaly a jednou za měsíc bychom měli vyměnit samotný substrát, ve kterém se mohou hromadit bakterie. Substrát volíme obezřetně, aby neobsahovat velké kamínky nebo nestravitelné částice, jelikož agama je zvídavý tvor a substrát požírá z důvodu zpomalení trávení, které je u plazů rychlé jelikož jim chybí tlusté střevo. Jako nevhodnější vidím písek, který je do dětských pískovišť, ale je hodně druhů který zvolit.

Samotné pořízení agamy           

                Při pořizování agamy je důležité si uvědomit, zda chceme jeden nebo více kusů. Pokud se rozhodneme pro jednoho jedince – doporučuji samce, který bude pánem svého domu, navíc se nemusíme obávat neoplodněných snůšek – pokud zvolíme samici, která nemá možnost se pářit je značný problém, při kterém hrozí zadržení snůšky a zdravotní kompilace.

Pokud si pořídíme více agam, platí pravidlo – na jednoho samce připadají dvě samice – vše je odůvodněno tím, že samec je stále sexuálně aktivní a chtivý, a jednu samičku by mohl vyčerpat až k smrti.

Agamy je možno zakoupit u zkušených chovatelů, ale také ve zverimexech, ale spíše se přikláním k variantě odkupu od chovatelů – ceny jsou přijatelnější a vidíte rodiče, případně stav ostatních agam. Agamu je možné koupit od měsíce a půl stáří až několik let starou, se stářím, ale narůstá také pořizovací cena.

 

Krmení a vitamíny

Potrava

Pokud již máme agamu doma je třeba jí zajistit pestrý jídelníček, který se skládá z 75% živočišné potravy a 25% rostlinné potravy.

Nejvhodnějším živočišným krmivem jsou cvrčci, švábi a sarančata jako doplněk stravy je možné podávat jednou za 14 dní Potemníky brazilské – musí se krmit obezřetně, jelikož jsou hodně tuční a mohou způsobit střevní obtíže.

Rostlinná strava je důležitá pro příjem vitamínu – lze krmit čínským zelím, polníčkem, rukolou, mrkví apod. Nesmíme podávat citrusy.

Podrobnější seznam nalezneme na internetu nebo si necháme poradit od zkušenějšího chovatele.

Do 8 měsíců života krmíme denně vždy čerstvou zeleninou a dostatkem hmyzu, na kterém nesmíme šetřit, mládě sežere tolik, kolik potřebuje a nemůže se přejíst. Starší jedinci by měli dostávat pravidelně stejnou dávku potravy a jednou za 3 dny držet hladovku, jelikož je riziko, že by ztloustli a měli dýchací a jiné zdravotní problémy.

Vitamíny a minerály

Nedílnou součástí doplňků stravy jsou minerály a vitamíny. Z minerálních přípravků doporučuji NutriMix, kterým obalujeme cvrčky jednou za 3 dny. Mezi vitamíny se hlavně řadí D3, který je možno podávat ve formě kapek, které v přiměřeném množství přidáme k rostlinné stravě – doporučené množství je na příbalovém letáku.

Rozmnožování

Samice mohou mít i 5 snůšek do roka což jim ovšem značně zkracuje život. Jako ideální doporučuji nechat samic klást pouze 3x do roka. Počet vajec v jedné snůšce se pohybuje v rozmezí 12-32 vajec v závislosti na chovných podmínkách a stáří samice.

Samice kladou vejce do chodby, kterou si předem vyhrabali ve vlhkém substrátu. Po nakladení chodbu zahrabou. Na to je potřeba pamatovat a proto v době kladení vytvoříme v rohu terária vyvýšenou vrstvu vlhkého substrátu nebo dáme do terária krabici s vlhkým substrátem ve vrstvě asi 25-30 cm. Přibližně 3 dny potom, co začne samice hledat místo na kladení (zkouší hrabat na různých místech v teráriu), vložíme ji do této krabice, aby mohla vyklást svá vejce.

Vejce inkubujeme při vyšší vlhkosti, z důvodu vstřebávání vody a následného zvětšení objemu. Vlhkost však nesmí být příliš vysoká jinak začnou vajíčka plesnivět. Pokud ke zvýšení vlhkosti používáme rozprašovač, nikdy nerosíme přímo na vejce. Jako podklad pod vejce bych doporučil rašeliník nebo vermikulit.

Ideální teplota inkubace je 28 ◦C.

Čerstvě vylíhlá mláďata měří 9 -11 cm. Dva týdny po vylíhnutí obden porosíme – ideálně v průběhu dne, aby stihlo oschnout terárium a agamky se opět vyhřály.

Pokud se už tedy rozhodneme chovat malé agamy, je důležité mít samotné dostatečně velké terárium, do kterého je umístíme a oddělíme tak od rodičů. Další důležitou věcí je jak s agamkami naložíme, pokud víme, že vejce jsou oplodněná a čekáme na vylíhnutí je dobré si najít už případné kupce – z důvodu navýšení výdajů za potravu a podobně.

 

Závěrem

                Na závěr bych pak rád všem nováčkům i zkušeným chovatelům popřál hodně štěstí a hlavně zdraví pro jejich agamí svěřence.

Začinajícím chovatelům bych chtěl jenom říct, že agama je zvíře jako každé jiné, a měli by jsme se o nis starat tak, aby netrpěla a nepřišla k újmě na zdraví. Pokud se rozhodnete pořídit terarium a zvíře do něj – počítejte s vysokými pořizovacími náklady, ale také s ročnímy provoznímy náklady za elektřinu, potravu a další doplňky. A především věřte, že jednou agamou to nikdy nekončí.

 

Doporučujeme také dále přečíst: Jak chovat agamu vousatou.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply