Do zahradního jezírka patří lopatonos americký. Jak ho chovat?

0

Rybičky, rybičky, rybáři jedou! Na tuto říkanku si jistě vzpomene každý, kdo aktuálně čeká ve frontě v akvaristice nebo ve zverimexech. Jestliže toužíte chovat akvarijní rybičky, rozhodněte se pro takové, které rybáři chytit nebudou chtít. Co třeba lopatonos americký? Není to jediný zvláštní druh, který můžete chovat a nad kterým nejeden rybář ohrne nos.  

Lopatonos americký je skvělým zpestřením vašeho akvária. Jedná se o zajímavý druh pocházející ze Severní Ameriky. I když se může na první pohled zdát, že jeho chov nebude snadný, opak je pravdou. Jeho velikost může dosáhnout až sto centimetrů, ideální teplota vody by se měla pohybovat mezi deseti až dvaceti stupni Celsia. Lopatonos stojí v akvaristice zhruba stokorunu.  

Jak již bylo zmíněno, ve volných vodách je možné tuto rybičku najít v Severní Americe. Nejčastěji se vyskytuje v řece Mississippi, také ji najdete v americké Louisianě.  

Kolik rybiček je dobré mít v jednom akváriu? 

Jak jsme zmínili, jedná se o poměrně snadný druh akvarijních rybiček, které je možné chovat v takřka jakékoli nádrži. Doporučený počet těchto rybiček neexistuje, vždy se orientujte dle velikosti nádrže. Minimální velikost nádrže je čtyři a půl tisíce litrů. Odborníci ale radí rybičku dát do větších nádrží, v nichž budou žít daleko lépe a déle. Ideální velikost nádrže podle odborníků je nad devět tisíc litrů. Ideální tedy je, když ho dáte do zahradního jezírka.  

Chov lopatonose amerického 

Lopatonos americký je živí především bezobratlými živočichy, jako jsou larvy, hmyz nebo případně červi. V dospělosti ale nepohrdne ani většími rybami.  

Každý chovatel tohoto druhu si musí uvědomit, že se mu rybička nebude rozmnožovat. Lopatonos americký se tře jen na štěrkových lavicích, a to během jara až léta. Co se ale týče snášenlivosti s ostatními rybkami, jedná se o nejmenšího severoamerického jesetera, nevšímá si velkých ryb a malé rybky považuje za kořist.

About Author

Leave A Reply