Zdravý růst a vývoj štěněte

0

U štěněte velice záleží na správné výživě. Vybírat pro něho to správné krmivo je úkolem zcela stěžejním, neboť to hodně ovlivní vývoj kosterní soustavy, chrupu, následný stav jeho kostí, kloubů, drápů a srsti. Celkový harmonický vývoj výrazně ovlivňuje zejména jeho povahu a vlastnosti. Zdravá životospráva je základem pro další život každého jedince a tedy i pejska, jenž potom může prožít plnohodnotný, dlouhý a kvalitní život ve zdraví a pohodě. Věnovat dostatek pozornosti výběru pestré stravy je již pro štěňata výchozím atributem každého chovatele.

Jak dobře krmit štěně

Výběr správného krmiva pro psa ovlivňuje nejvíce jeho rasa a velikost plemene. Menší plemena dospějí již v prvním roce, avšak u velkého psa dospělost nastupuje až po dorůstání lebky, kostí a je ukončen zhruba v 18 měsících nebo až ve dvou letech věku psa. Proto je v růstovém období psa velice důležitý přísun všech základních živin, abychom se vyhnuli pozdějším nechtěným zdravotním problémům. Zdraví a sílu kostí zaručí dostatečný přísun minerálů, velká plemena navíc potřebují větší množství glukosaminu a chondroitinu pro stavbu kostních tkání. Pokud dojde k nevyváženosti základních živin, může nastat nerovnoměrný vývoj jednotlivých částí těla.

Jaké tedy zvolit krmivo?

V prvních měsících života pejska je důležité, aby se dobře utvářel především kosterní systém. Proto vybíráme kompletní a vyvážené krmivo, obsahující přesné dávky aminokyselin, minerálních látek a vitamínů. K dokonalému vývoji zraku i mozku přispějí nepostradatelné omega mastné kyseliny, obsažené například v lososovém tuku. Dobré trávení zase navodí a zajistí bylinné extrakty nebo psyllium. Nesmí chybět samozřejmě také antioxidanty, což jsou látky prospěšné pro imunitu, zabraňující vyčerpání a stresu. Pokud vybereme granuláty podle všech těchto hledisek, pak už nám jenom zbývá přihlédnout k velikosti granulek, aby i krmení probíhalo bez problémů, a k denní dávce krmiva, která je však u každého plemene, věku, velikosti a dispozic štěněte či psa individuální.

Velký výběr

Na současném trhu se objevuje široká škála nejrůznějších značek a druhů krmiva pro psy. Rozlišujeme je většinou podle potřeby – pro různé věkové a druhové kategorie pejsků, pro nejrůznější diety nebo obohacená krmiva o žádané látky (například pro zdravou a lesklou srst). Z hlediska konzistence je na výběr suché granulované krmivo, konzervy, paštičky, psí salámy, paštiky pro psy. Jinou stravu pořizujeme psům kastrovaným nebo psům s veterinární dietou. V řetězcích najdeme také hypoalergenní krmivo a celou řadu pamlsků, pochoutek, keksů, dentálních tyčinek a výrobků z buvolí kůže. Jejich žvýkáním například upevňuje pes svůj chrup i dásně.

Doporučené druhy

Pokud chovatel nemá představu o vhodnosti té které značky pro svého pejska, může se pro jistotu poradit se svým veterinářem. Většinou se názory na značky stravy různí, stejně tak jako názor na střídání druhu potravy nebo značek krmiva. V nabídce naleznete například několik řad značky Royal Canin, Purina, Pro Plan, Advance, Brit. Známými jsou také granule značky Fitmin, Pedigree, Bono, Chappi, Delikan, levnější Propesko a mnoho dalších. Samozřejmě každá značka vyrábí krmivo v různých kategoriích, pro štěňata většinou s označením Junior. Ku pomoci mohou být uživatelům také časté a četné recenze, reference a doporučení od majitelů spokojených pejsků. Každý z nich si však s oblibou pochutnává na něčem jiném, takže ideální je nejdříve koupit menší vzorek stravy a ne rovnou 7 kilové balení.

Co je dobré mít na paměti

Vězte, že období růstu je velmi významné a důležité, což platí konec konců i u všech ostatních mláďat. Hlavně proto by měla denní spotřební dávka krmiva odpovídat potřebám daného organismu. Velké plus mají optimální výrobky s vysokým obsahem kvalitních živin, vitamínů, stopových prvků, které jsou schopny dodat štěňatům velký podíl energie. A to zejména proto, že mají rychlou látkovou přeměnu a potřebují tudíž větší příliv energie. Správná výživa má nezanedbatelný vliv jak na fyzický stav jedince, tak i na jeho psychickou stránku.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply