Znáte lisovaný BARF? Jedná se o psí granule lisované za studena.

1

Mnozí chovatelé psů označují výrazem lisovaný BARF za studena lisované psí krmivo. Psi na tomto krmivu oceňují vynikající chuť a jejich majitelé vysoký obsah masové složky, dobrou stravitelnost, zkrátka celkově vyšší výživovou hodnotu. Jedná se o granule, které představují nový trend ve zdravém krmení našich čtyřnohých mazlíčků všech ras, velikostí i věku.

Přednosti za studena lisovaných granulí

• Obsahují předem tepelně upravené a následně šetrně lisované maso.
• Prvotřídní živočišné bílkoviny a vybrané bylinné složky zůstávají zachovány.
• Výživová hodnota za studena lisovaných granulí je vyšší ve srovnání s běžnými granulemi, podávají se psům v menším objemu.
• Uspokojí odlišné nároky psů všech ras, věku i velikosti.
• Cenné látky – mikroživiny a vitamíny jsou šetrným způsobem úpravy chráněny.
• Neobsahují uměle vyrobené vitamíny, ani synteticky vyrobené přidané látky.
• Při jejich výrobě nedochází ke strukturální změně sacharidů a bílkovin.
• Celkově jsou vhodnější pro dokonalé trávení psů.
• Ve většině druhů nejsou obsaženy obilniny, sója ani kukuřice.
• Jsou považovány za čistič psího chrupu, vzhledem ke své tvrdosti.
• Válečky, do kterých je krmivo při lisování upraveno, nutí i hltající psy svou stravu rozkousat.

Kratší doba trvanlivosti není problém

Konzervanty, dochucovadla a další umělé atraktanty mají za úkol prodloužit dobu trvanlivosti. Stejně tak, jako je to u potravin pro lidi, je tomu i u psího krmiva. Granule lisované za studena jsou bez konzervantů, dochucovadel a dalších umělých atraktantů, což ve výsledku znamená, že jejich barva je přirozenější, stejně jako jejich chuť, ale zároveň je zkrácena i jejich doba trvanlivosti. Přiznejme, že ani my bychom pravděpodobně neměli moc chuti pustit se do jogurtu s roční lhůtou trvanlivosti. Takže platí poučka: čím kratší doba trvanlivosti, tím méně konzervantů.

Tuzemská nabídka za studena lisovaných granulí

Na našem českém trhu jsou momentálně k dostání jak ryze české, tak i některé zahraniční za studena lisované granule. Jedná se o následující značky: Yoggies – české s příměsí laktobacilů, Bardog, Markus Muehle – německé, Naturavetal canis plus, Fit croc, Lukullus a Prins – holandské, na našem trhu nové. Sortiment za studena lisovaných granulí přináší kvalitní stravu pro psy za dobrou cenu. Psi granule dobře tráví a jako majitelé to jistě brzy poznáte i na snižujícím se objemu exkrementů.

Běžné granule pro psy

Rozdíl mezi běžnými granulemi a granulemi lisovanými za studena

Klasické granule jsou vyráběny procesem extrudace. Při tomto procesu je nejdříve z daných surovin vyrobeno těsto, které je velmi podobné paštice. Toto těsto pak prochází procesem extrudace. Působením velkého tlaku a teploty blížící se 200°C je těsto vysušeno a upečeno. V rámci tohoto procesu je vzhledem k vysokým teplotám zničena valná část vitamínů, živin a enzymů, které jsou velmi důležité pro organismus každého psa. V krmivu tyto živiny však nesmí chybět, a tak jsou do granulí přidávány dodatečně, a to chemickou cestou. Při výrobě granulí lisováním za studena jsou pečlivě vybrané suroviny nejdříve vysušeny pomalým procesem, následně mlety a pak lisovány do tvaru válečků. Takto vyráběné granule jsou pro psy tedy mnohem vhodnější kvůli zachování důležitých složek stravy v jejich původní formě.

About Author

1 komentář

  1. Tento článek bohužel obsahuje mnoho nepřesností.

    1. Na trhu již existují extrudované granule ve kterých je syrové maso a jsou zpracované za teploty 90°.
    2. Za studena lisované granule mohou obsahovat pouze mleté sušené suroviny. Jako maso buď masovou moučku zpracovanou teplotou 130°C při tlaku 3 bary, nebo mleté sušené maso (sušení teplotou 90°). Vyrábí se za teploty až 75°. Vzhledem k technologii výroby musí obsahovat množství spékavých látkek obsahujících škrob. Proto obsahují lisované granule příliš vysoké mnžství sacharidů (brambory, obiloviny).
    Váha krmné dávky je u obou porovnatelná.
    Více o granulích pro psy, o jejich zpracování a o vlivu tepelného zpracování na bílkoviny a tuky naleznete zde: https://vse-o-krmivech.cz/krmivo-pro-psy/pruvodce-krmenim/granule-pro-psy

Leave A Reply