Znáte opravdu svou kočku?

0

Někdy i o lidech říkáme, že je známe jako své boty a není to až tak pravda. Totéž často říkáme o svých domácích mazlíčcích, ale mnohé z toho, co se dnes o kočkách dozvíme, jste možná ani netušili.

Pohyblivost koček

O tom, že kočky mají úžasnou schopnost plavně skákat na vysoká místa, nikdo nepochybuje. Věděli jste ale, že kočka dokáže vyskočit až do pětinásobné výše délky svého těla? Navíc jejich velmi jemný smysl pro rovnováhu je přesně nasměruje na místo, kde potřebují přistát.

Kočičí orientace

Kočky rády zkoumají nejrůznější prostředí. Někdy jejich výpravy za poznáním mohou způsobit různé obtíže. Spolehlivě však dokážou najít cestu do vzdáleného bydliště svého pána, který je ponechal na místě. Jsou schopné urazit obrovské vzdálenosti a vrátit se i do svého původního teritoria. Zatím nikdo nepřišel na to, jak určí směr anebo přijdou na to, kde mají po majiteli pátrat.

Jak mohou kočky hledat partnera

Kočky jsou schopné z moči kocoura vycítit, zda právě on bude pro ně tím správným partnerem. Z pachu jeho moči dokáže kočka odvodit, jak čerstvé je maso, které kocour konzumuje. Čím čerstvější maso, tím lepší lovec. A rozhodnutí, který z nich bude nejvhodnějším otcem pro její koťata, na sebe nenechá dlouho čekat.

Co mohlo znepokojit značkující kočku

Začne-li vaše kočka nebo kocour doma značkovat a rozstřikovat svou moč na významných místech v bytě, pravděpodobně ji něco znepokojilo. Může to být například nesnášenlivá kočka pohybující se v okolí vašeho domu, která způsobila, že vaše kočka se bojí vylézt ven. Mohly to být ale zcela jiné věci, co vaši kočku rozčílily, například neobvyklý pach, který jste domů přinesli na podrážkách svých bot, nebo na kolečcích kufru či cestovního zavazadla. Pokud nepochopíte pravý důvod, proč vaše kočka značkuje, a potrestáte ji, pouze prohloubíte její pocit nejistoty.

Kočky mají skvělý čich i orientaci

Kočičí předení

V povědomí většiny lidí je předení koček známkou jejich spokojenosti, ale nemusí tomu tak být vždy. Někdy totiž kočky předou, i když cítí bolest.

Návrat od veterináře

Je vám divné, proč vaše kočky, které zůstaly doma, neobvykle reagují na kočku, s níž jste se právě vrátili od veterináře? Ta má totiž jiný pach, a tak se k ní ostatní kočky chovají jako k cizinci. Proto vezměte něco, co je načichlé pachem koček, které zůstaly doma, a potřete tím kočku, s níž jste byli u veterináře.

Kočičí ohebnost

Víte, proč jsou kočky tak ohebné, ať už při olizování se nebo při útocích na hračku či kořist? Je to způsobeno tím, že mají zakrnělou klíční kost, o to více mají podpůrných svalů. Kočičí plece tak nejsou pevné, ale naopak extrémně ohebné.

„Ochutnávání“ pachů

Kočky mají díky Jacobsonově orgánu možnost „ochutnávat“ pachy. Tento orgán je umístěn v horním patře tlamy. Pokud jej chce kočka využít, musí mít otevřenou tlamu a odchlíplé pysky. Flémování, jak se tomuto chování říká, pak pomůže kocourovi ověřit stav říje u kočky.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply